23 NİSAN’DA MASKELİ PROTOKOL

TBMM’nin açılışının 100. Yıldönümünde Anıtkabir ve TBMM’de Kovid-19 tedbirleri eşliğinde sınırlı katılımla sade törenler yapıldı. Meclis tarihinde bir ilk olarak maskeli açılış yapıldı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM’nin açılışının 100. yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde program düzenlendi. Programa katılan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop meclis önünde fotoğraf çektirdi. ( Emin Sansar – Anadolu Ajansı )

TBMM’nin açılışının 100. Yıldönümünde Anıtkabir ve TBMM’de Kovid-19 tedbirleri eşliğinde sınırlı katılımla sade törenler yapıldı. Meclis tarihinde bir ilk olarak maskeli açılış yapıldı.

TBMM’nin açılışının 100. yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Meclisteki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Ardından Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki devlet erkanı, Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı. Törende, Şentop’un yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile bazı bakanlar ve milletvekilleri de yer aldı. Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine gelen heyet, TBMM Başkanı Şentop’un mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu. Şentop Misakımilli Kulesi’nde Anıtkabir özel defterini imzaladı.
1’inci Meclis’de düzenlenen anma törenine TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaorğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile davetliler katıldı. 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılışında en yaşlı üye sıfatıyla Sinop milletvekili Şerif Bey’in yaptığı konuşmanın seslendirilmesi ile başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
BAHÇELİ İLE KILIÇDAROĞLU
ARASINDA SOSYAL MESAFE
Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen anma töreninde Bahçeli’nin, Kılıçdaroğlu’na karşı mesafesine fazlasıyla dikkat ettiği görüldü. Kurmaylarıyla birlikte koronavirüse karşı maske takarak törene katılan liderler arasında soğuk rüzgarlar esti. Tören sırasında sosyal mesafeye dikkat edilirken MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin, CHP Lideri’nden uzak durmak için mesafeyi daha fazla tuttuğu dikkatlerden kaçmadı.
YÜZ YIL SONRA AYNI SÖZLER
Törende konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Tam 100 yıl önce, yaklaşık bu saatlerde, bu binada, bu salonun çatısı altında, bu duvarlarda, çok seçkin bir topluluk huzurunda, ilk oturuma Başkanlık yapan Sinop Milletvekili Şerif Bey’in dilinden, işte aynen bu kelimeler yankılanıyordu. 100 sene sonra, 23 Nisan günü bu sözleri aynı mekânda tekrar etmekle büyük bir heyecan, büyük bir gurur duyuyorum; derin bir hissiyat galeyanı içindeyim” dedi. Tören, özel defterin imzalanması ve 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılışında göndere çekilen Türk bayrağının restorasyon sonrası sergiye konulması ile sona erdi.

0  0,00