4 milyon kisi 20 gündür bosuna beklemis

‘Kod’ uygulaması hayata geçtiğinde kamu görevlilerinin ve SGK’lıların maskeleri çalıştıkları yerden alacaklarının kararlaştırıldığı ortaya çıktı. Ancak karar işverenlere ve maske alacaklara duyurulmayınca milyonlar boşu boşuna kod bekledi.

Woman with mask talking on the phone, she walking on crossroad in the city.

‘Kod’ uygulaması hayata geçtiğinde kamu görevlilerinin ve SGK’lıların maskeleri çalıştıkları yerden alacaklarının kararlaştırıldığı ortaya çıktı. Ancak karar işverenlere ve maske alacaklara duyurulmayınca milyonlar boşu boşuna kod bekledi.

İstanbul Eczacılar Odası dün, “Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile herhangi bir iş yerinde SSK’lı olarak çalışanlar, eczanelerden dağıtılan ücretsiz maske sisteminden faydalanamayacak, maskelerini çalıştıkları kurum ve iş yerlerinden temin edecek” diye açıklama yaptı. Ancak bu düzenleme kafalarda soru işareti yarattı. Gazete Pencere’ye konuşan İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu detayları anlattı.
Sarıaliaoğlu’nun “Eczanelerimizden ücretsiz maske dağıtımı esnasında yaşadığımız yoğunluğun azaltılması yönünde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile yaptığımız görüşmelerde vatandaşlara kod mesajı gitmediğini söyledik. Cep telefonuna kod gönderilmediği için maske alamayan vatandaşların kamu kurumu ve SGK’lı çalışanlar olduğunu, bu yüzden onlara kod gönderilmediğini öğrendik. Bu bizim için de yeni bir bilgi olduğu için açıklama yaptık” dedi.
İŞVEREN SATIN ALACAK
İstanbul Eczacılar Odası Başkanı “İstanbul’da 20-65 yaş arası 10 milyon nüfus var. Bu sayıdan SGK’lı ve kamu çalışanlarını çıkarınca geriye 6 milyon kişi kalıyor. 4 milyon kişiye kod gitmiyormuş. Hem maskesiz kaldıkları için sıkıntı yaşıyorlardı. Hem de kod gelmediği için eczanelere gelip yoğunluk yaratıyorlardı. Oysaki çalıştıkları kurumlardan almaları gerekteymiş. Bunu ne onlar ne biz biliyorduk” dedi. İşverenlerin çalışanlarına vereceği maskeleri satın alacağını söyleyen Sarıalioğlu bunun nasıl denetleneceği hakkında ki soruya “Hiçbir fikrim yok” diye cevap verdi.
EVDEN ÇALIŞAN NE YAPACAK?
“Çoğu firma kapandığı, evden çalışmaya geçtiği için çalışanlar iş yerine gidemiyor? Nasıl maske temin edecekler?” sorusuna Sarıalioğlu “Bunun da cevabını bilmiyoruz. Ancak işyerinin kapalı olması çalışanların maskeye ulaşmasının önünde engel olmamalı. İşveren Devlet malzeme ofisini arayıp çalışan sayısını bildirmekten ve çalışanlarına maskelerin ulaşmasını, ulaştırılmasını sağlamaktan sorumludur. Çünkü çalışanlar işe gitmiyor olsa da ihtiyaç halinde sokağa çıkıyorlar” dedi.
Uygulamanın maske krizine çözüm olup olmayacağına ilişkin “Eczanelerden dağıtılacak maske sayısı 10 milyondan 6 milyona düştü. Eczanelerde yüzde 40 oranında yoğunluk azalacak. Bu anlamlı. Ancak ne kadar anlamlı olduğuna süreci görüp bakmak lazım” diye konuştu.

ORGANİZASYONDA EKSİKLİK OLDU

Türkiye Eczacılar Odası Başkanı Erdoğan Çolak “İşverenlerin SKG ve kamu çalışanına cerrahi maske vereceği bilgisi yeni bir bilgi değil. Ancak bu bilgiden çalışanların haberi olmadığı doğru. Çünkü SMS ile kod gönderilmeyen insanlar TC kimlik numarasıyla eczanelere başvurunca bir yoğunluk oldu ve bu duyurunun yapılması gerektiğine karar verildi” dedi.
“Çalışan nüfus 10 Nisan’da bilgilendirilmedi?” sorusuna Çolak şöyle cevap verdi: “Sağlık Bakanlığı aşama aşama çalıştı. PTT, E-devlet ve valilikler koordineli çalıştı. Valilikler kurumlarla işbirliği yaptı. Önce 2 ile sonra 5 ile ardından 31 ile maske gönderilmeye başlandı. 11 Mart’ta 500 bin olan maske üretimi şimdi 12 milyona çıktı. Pazartesi kalan 50 ile de maske gönderilmeye başlandı. 81 ile toplamda 120 milyon maske gitti. 20 yaş altı ve 65 yaş üstünü çıkardığımızda 24 milyona maske ulaşmış. Halen 25 milyon maske bekliyor. Süreç tamamladığı ve bütün bu organizasyon sürecinde eksiklik olduğu için duyuru yapılmadığını düşünüyorum” dedi.

0  0,00