400’DEN FAZLA ÜRÜNE EK GÜMRÜK VERGİSİ

İthalatta 400›ün üzerinde eşya için Eylül sonuna kadar değişen oranlarda yüzde 20›ye kadar ilave gümrük vergisi uygulanacak.
Kovid-19 salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin artan ithalat baskısına karşı korunması amacıyla sanayi sektörü kuruluşları ve firmalardan gelen talepler de dikkate alınarak bazı ithal ürünlerde ek gümrük vergisi uygulanmasına karar verildi.
Buna göre, tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası ile bazı muhtelif ürünleri kapsayan 400’ün üzerinde ürün için 30 Eylül’e kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20’ye kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.
Yayımlanan diğer bir ithalat rejimi kararında yapılan değişiklikle, güneş panellerinde kullanılması kaydıyla ithal edilecek yansıtıcı filmlerde gümrük vergisi oranının yüzde 10 olarak uygulanacak. Ayrıca, plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal edilecek plastik plakalar için de gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi. Alınan kararlar 30 Eylül’e kadar geçerli olacak.
20 Mayıs’ta 800’den fazla ithal ürüne ilave gümrük vergisi getirilmişti
Mayıs ayında yeni tip koronavirüs hastalığının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin artan ithalat baskısına karşı korunması amacıyla alınan karar kapsamında, 800’den fazla ürüne ilave gümrük vergisi getirilmişti. 
Buna göre, 800’ün üzerinde muhtelif ürün için 30 Eylül’e kadar geçici olarak eşya bazında değişen oranlarda yüzde 30’a kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verildi.

GÜMRÜK VERGİSİNE TEPKİLER

MUHARREM İNCE: ’’400 ürüne ek gümrük vergisi gelmiş. İneğe merada otlama vergisi, benim gibi saçı olmayanlara peruk vergisi, çocuklara oyun konsolu vergisi, radyolu duşakabine TRT vergisi, sigara tiryakilerine günah vergisi. Say say bitmez, Hamzaların, Ebubekirlerin ilave maaşları için para lazım. ’’diyen İnce’ye
AK Parti Grup Başkanvekili Dr. Mehmet Muş da twitter üzerinden : ’’Külliyen yalan! Zam yok! Yerli sanayiyi destekleme var. Bırakın bu ucuz şovları!’’ diyerek cevap verdi.
Muharrem İnce’den ise yanıt gecikmedi:
’’Zam yokmuş, ne var güncelleme mi? Damat mı yazdırdı bu tweeti? 18 yılda sizden önceki 79 yılda yapılan toplam ithalatın 5 katı ithalat yapmışsın, paramız var ithal ediyoruz demişsin, tulumbada su bitince yüklen gümrük vergisine. Yerli üretime destek 18 yıl sonra mı aklına geldi?’’
OZAN BİNGÖL/ VERGİ UZMANI
Vatandaşın saçı var, tıraş olacak tıraş makinesine gümrük vergisi. Vatandaşın saçı yok, peruk alacak peruğuna gümrük vergisi. Birilerinin başı vergi ile fena halde belada.

0  0,00