9 MILYON INSAN YALNIZ BIRAKILDI

DEVA Partisi’nin Genel Başkanı Ali Babacan uzun süren sessizliğini bozdu ve korona tahribatından etkilenen 9 milyon kayıtdışı çalışanın yalnız bırakıldığını söyledi. Babacan “Evine ekmek götüremeyen insanlara nasıl evinde kal diyebiliriz” sözleriyle ekonomi yönetimini eleştirdi.

Fox TV’de konuşan Babacan, açıklanan tedbir paketlerinin hiç birisinin Türkiye’deki 9 milyon kayıt dışı çalışanı kapsamadığını söyledi, “Evine ekmek götüremeyene evde kal nasıl diyebiliriz” dedi.


DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’ya konuk oldu. Babacan, Türkiye’de TÜİK rakamlarına göre 9 milyon kayıt dışı çalışanın olduğunu vurgulayarak, hükümetin açıkladığı destek paketlerinde veya kısa çalışma ödeneğinde bu kesimin yer almadığını ve hiçbir destekten faydalanamadığını belirtti. “Evine ekmek götüremeyen kişiye nasıl ‘Evinde kal’ diyebiliriz” diye konuşan Babacan, “Türkiye’de 27 milyon vatandaşımızın ya emekli maaşı ya da kamu çalışanı olması gibi sebeplerle devlette bir geliri var. Ama 55 milyon vatandaşımızın devletten geliri yok. Öncelikle bu 55 milyon için tedbirlerle alınmalı” dedi.
Devletin bu aşamada kaynak yaratmak için farklı seçenekleri olduğunu belirten Babacan, “Devlet alacaklarından tamamen vazgeçebilir. Alacaklarını erteleyebilir.
Devlet borç verebilir ya da karşılığı olmadan vatadanşlara ödeme
yapar ve tekrar geri istemez. Bunların hepsi devletin yapabileceği
işler” ifadelerini kullandı.
Babacan, “Peki sizce hangisi yapılmalı” sorusuna ise “Bunların hepsi yapılmalı. Şu anda eldeki bütün cephane acilen kullanılmalı. Bir günlük gecikmenin bile ileride zararı çok daha büyük olur” cevabını verdi. Türkiye
olarak bu krize maalesef zayıf anda yakalandıklarını söyleyen
Babacan, bunun nedeni olarak mali alanın daralmasını, Merkez
Bankası’ndaki döviz rezervinin azalmasını, banka bilançolarının
zayıflamış olmasını, yedek akçelerin tüketilmesini ve kurumlara güvenin azalmasını gösterdi.

0  0,00
Whatsapp Destek
1
Merhaba ;
Sizlere nasıl yardımcı olabilirim ?