Bayramda el öpmek YOK

Türkiye’de salgının plato çizdiğini söyleyen Prof. Özlem Kurt Azap, hastalığın bulaşmaya devam ettiğini belirterek, “Ramazan Bayramı tedbirlerin gevşetilmesi için çok erken bir tarih” dedi.

Türkiye’de salgının plato çizdiğini söyleyen Prof. Özlem Kurt Azap, hastalığın bulaşmaya devam ettiğini belirterek, “Ramazan Bayramı tedbirlerin gevşetilmesi için çok erken bir tarih” dedi.

Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’a konuşan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Grubu Üyesi, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özlem Kurt Azap, Türkiye’de salgının plato çizmeye başladığını ancak hastalığın bulaşmaya devam ettiğini kaydetti.
“Bu hastalık bizimle” ifadelerini kullanan Prof. Azap, “Tedbir elden bırakılırsa geldiğimiz yolu geri gitme olasılığımız var. Kovid 19 hastalığı gripten de daha kolay bulaşıyor. Gripten bir diğer farkı toplumda bu hastalığı geçirmeyen çok kişi var. Elbette gelinen nokta gerçekte çok iyi bir nokta. Çok az sayılabilecek bir kayıpla atlatmaya çalıştığımız yoğun bir salgın dönemi var. Eğer eğri inişe geçiyorsa bu önlemlerin sonucu. Yoksa virüs aynı virüs, tanımlanan hastalık da aynı. Bu anlamda aşırı rahat etmemize gerek yok” diye konuştu.
’65 YAŞ KARARI KRİTİK’
Erken zamanda 65 yaş üstü ve hastalığı olan kişilerle 20 yaş altı gençlere getirilen sokağa çıkma yasağının çok yerinde bir karar olduğunu Avrupa ülkelerine göre Türkiye’de ölüm oranındaki azlığın sebebinin bu kararın olduğunu söyleyen Azap, önlemlerin kademeli olarak azaltılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Muhtemelen bu azalmanın getirdiği rahatlıkla önlemler iller bazında yavaş yavaş azaltılacaktır. Kontrollü ve iller bazında önlemlerin azalmasında bir sıkıntı olmayabilir. Ama İstanbul’da ‘Biz atlattık, salgın eğrisinde inişe geçtik. Herkes rahatlayabilir’ dediğimizde ortaya çıkacak durumu insan düşünmek bile istemiyor. ‘Salgın tepe değerine çıktı. Sonra otomatik olarak inişe geçecek biz ne yaparsak yapalım bu seyir değişmez’ diye düşünmeyelim. Bizim salgının inişe geçmesini sağlamamızın yolu önerilenlere uymak.”
‘SIFIRA İNME ZOR’
“Yetkililer tarafından ne söylenirse söylensin bireysel önlemlerin yerine getirilmediği durumda hiçbir sistem bu bulaşmanın önüne geçemez” diye konuşan Azap, “Bu sene bu tedbirlerle mi geçecek?” sorusuna, “Evet, bu sıfıra inme meselesinde tahminde bulunmak zor, yıllar ve yıllar alacak. Grip görmediğimiz bir sezon geçirdiğimiz oldu mu? Gribe benzeyen ve benzemeyen tarafları var. Benzeyen yanı solunum yolu hastalığı olması ve aynı şekilde bulaşması, damlacık ve temasla… Havalar soğudukça, kalabalıklar bir araya geldikçe, damlacık ve temasla bulaş durumu nedeniyle bu hastalık kolay kolay aramızdan ayrılmayacak gibi görünüyor” sözleriyle yanıt verdi.
‘BAYRAM ÇOK ERKEN’
Ramazan Bayramı’nın tedbirlerin gevşetilmesi için erken bir tarih olduğunu söyleyen Azap, “Evden çıkmaya, okulların açılmasına camilere ibadet için gidilmesine lokantalarda toplu yemek yenmesine, birlikte yapılan iftarlara ya da bayramda büyük gruplar halinde bir araya gelmelere, el öpmelere ara vermeliyiz. Bu bayramda el öpmeyi unutmalıyız. Bundan 25 gün sonra bu hastalığın sıfıra inmesi mümkün olabilir mi? Büyüklerimizi korumak açısından bu önemli. Bayram bu tedbirleri elden bırakmak için çok çok erken bir dönem. Önümüzdeki aylardan söz etmeliyiz” dedi.

‘2. DALGA ŞAŞIRTMAZ’

“İnsanlık bunun üstesinden gelecek. Bu bir hastalık” diyen Azap, yaz döneminde her solunum yolu hastalığında olduğu gibi koronavirüste de azalma olacağını ancak ikinci kez yoğun hastalık dalgasıyla karşı karşıya kalmanın şaşırtıcı olmayacağını ifade etti. Azap, hastalığın her kişide farklı etkilere sahip olmasına ilişkin de şunları söyledi:

0  0,00