/

DAMARDAN DEZANFEKTAN ENJEKTE EDELİM

ABD Başkanı Trump, koronavirüs tedavisi için deri altına dezenfektan enjekte etmeyi önerdi. Tıp dünyası tepkili. ABD salgından en fazla vaka ve ölüm görülen ülke.

ABD Başkanı Trump, koronavirüs tedavisi için deri altına dezenfektan enjekte etmeyi önerdi. Tıp dünyası tepkili. ABD salgından en fazla vaka ve ölüm görülen ülke.

ABD Başkanı Donald Trump günlük basın toplantısında vücuda ultraviyole ışık verilmesinin faydalı olabileceğini de söyledi. Trump’ın toplantı sırasında bu konudaki fikrini sorduğu Beyaz Saray Koronavirüs Mücadele Gücü Koordinatörü Dr. Deborah Birx ise bunun ateşte işe yaradığını ama koronavirüse karşı etkili olduğunu görmediğini söyledi. Trump, hükümetin yaptığı araştırmaya göre çamaşır suyunun tükürük ve diğer solunum yolu sıvılarındaki virüsü 5 dakikada yok edebildiğini, izopropil alkolünse bunu çok daha hızlı yaptığını belirtti. Trump bu bulgulara temkinli yaklaşılması gerektiğine dikkat çekerken, bu konuda daha çok araştırma yapılmasını önerdi. Hükümetin yaptığı araştırmanın sonuçlarını ABD İç Güvenlik Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Departmanı’nın başkan vekili William Bryan yaptı.
TIP DÜNYASI TEPKİLİ
Trump’ın bu önerileri tıp dünyasında büyük tepki çekti. Dezenfektanlar solunması ya da yutulması halinde ölümcül olabilen maddeler. Deri, göz ve burunla doğrudan temasları da tehlikeli. Öte yandan en kötü sürecin yaz başında sona ermesini beklediğini belirten Trump 1 Mayıs’a kadar planlanan sosyal mesafe kurallarını gerekirse yaz mevsimi başına kadar uzatabileceklerini söyledi.
‘KİNAYE YAPTIM’ DEDİ
Başkan Trump, Oval Ofis’teki imza töreninde, dezenfektan açıklamasına ilişkin soruyu yanıtladı.
Soruyu soran gazeteciye dönen Trump, söz konusu açıklamasına ilişkin “Ne olacağını görmek için sizin gibi muhabirlere, kinayeli bir soru soruyordum” cevabını verdi.

DOKTOR DONAKALDI

HIV/AIDS bağışıklığı, aşı araştırmaları ve küresel sağlık uzmanı hekim ve diplomat Dr. Deborah Birx’in, Trump’ın koronavirüse karşı vücuda dezenfektan enjektesi ve ultraviyole ışık uygulanması önerilerini duyduğu anda yüzünde oluşan şaşkınlık kameralara yansıdı.

0  0,00