/

Dolar tüm zamanların rekorunu kırdı

Yükselişini tüm müdahalelere rağmen sürdüren dolar dün gün içinde 7.267’yi görerek tarihi zirvesine ulaştı.

Yükselişini tüm müdahalelere rağmen sürdüren dolar dün gün içinde 7.267’yi görerek tarihi zirvesine ulaştı. AA suçluyu ‘Londra merkezli finansal kuruluşlar’ olarak duyurdu, BDDK 3 yabancı bankaya yasak koydu. Dolar günü 7.17’den kapattı.

Haftaya 7 liranın biraz üzerinde başlayan, Merkez Bankası’nın swap düzenlemesinin ardından tırmanışa geçer dolar/TL kuru gece yarısı 7.20’ye kadar tırmanmıştı. Piyasaların açılmasının ardından yükselişini sürdüren dolar, gün içinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 7.24’ü geçti. Kur 7.267’yi görerek tarihi rekor kırdı.
BDDK’YA ‘MÜDAHALE’ YETKİSİ
Döviz kurunun tarihi seviyelere gelmesi üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) eliyle yeni bir adım atıldı. Bankacılık Kanunu’na şubat ayında eklenen “Finansal piyasalarda manipülasyon ve yanıltıcı işlemler”le ilgili maddenin ardından bugün Resmi Gazete’de konuyla ilgili bir yönetmelik yayınlandı. Düzenlemeye aykırı davranışlarda bulunanlara bir önceki yıl sonu finansal tablolarında yer alan faiz, kâr payı gelirleri, alınan ücret ve komisyonlar ile bankacılık hizmet gelirleri toplamının yüzde beşine kadar para cezası uygulanacak.
‘3 BANKAYA YASAK’
Verilen bu yetkiden birkaç saat sonra BDDK, yurt dışı merkezli üç banka BNP Paribas, Citibank ve UBS’e döviz-TL takası (swap) yasağı getirdi. BDDK, bu üç bankanın TL yükümlülüklerini yerine getirmediklerini belirtti.
BDDK açıklamasında “Söz konusu bankalar dahil Türk Lirası yükümlülüğünü yerine getirme konusunda gecikmeye düşen yabancı bankalar ve söz konusu bankaların yurt dışında kurulu grup bankaları ile bir bacağı Türk Lirası olan yeni bir döviz işleminin yapılmamasına ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemlerin yenilenmemesine, söz konusu yurt dışı bankalar ile herhangi bir işlem yapan bankaların konu hakkında bahse konu yurt dışı bankalara bilgi vermesine karar verilmiştir” dendi.
Alınan bu karar sonrası dolar inişe geçti. Dolar türk lirası karşısında günü 7.17’den kapattı.

0  0,00