DÜN GECE NE OLDU…

İlk vakanın görüldüğü 10 Mart’tan itibaren hayatımızı alt üst eden koronavirüse karşı alınan önlemler adım adım sıkılaştırılırken dün başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yerel yönetimlerin ısrarla istediği sokağa çıkma yasağı sadece hafta sonu için, yasağa iki saat kala, alelacele ilan edildi.

İlk vakanın görüldüğü 10 Mart’tan itibaren hayatımızı alt üst eden koronavirüse karşı alınan önlemler adım adım sıkılaştırılırken dün başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yerel yönetimlerin ısrarla istediği sokağa çıkma yasağı sadece hafta sonu için, yasağa iki saat kala, alelacele ilan edildi.   İçişleri Bakanlığı tarafından 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta haftasonu sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından bu şehirlerde büyük bir hareketlilik yaşandı. Yasaktan önce belediyeler yerine fırınlara haber verilmesi de dikkat çekti. Yasağın başlamasına sadece 2 saat kala açıklanan kararın ardından 31 ilde halk bakkallara, marketlere, ekmek fırınlarına ve akaryakıt istasyonlarına hücum etti. Yasağın açıklanmasının ardından kalan iki saatte ekmek, su, süt, sigara gibi ihtiyaçlarını karşılamak için marketlere, fırınlara ve akaryakıt istasyonlarına koşan halk uzun kuyruklar oluşturdu. Marketlerde sigara ve su, fırınlarda ekmek kısa sürede tükendi. Günlerdir birkaç aracın geçtiği caddeler araçlarla doldu. Bazı şehirlerde ise çok kısa sürede küçük gece pazarları kuruldu.

GAZ KUYRUĞU

Manisa’da Gazmatik’in önünde de  gaz kuyruğu oluştu.  Kuyruktaki kişilerden biri “Bu saatte gaz almaya geldik. Bakın, takip mesafemiz nedir? Öleceğiz yani. Herkes telaş içinde. Evimde gazım yoktu, kredi az yazıyordu ve sokağa çıkma yasağından dolayı gaz almaya geldim” dedi. Koronavirüsle mücadele nedeniyle günlerdir evde kalan İnsanlar yasak öncesi sokağa çıktıklarında ne maske kullandı ne de sosyal mesafe kurallarına uydu. Kurallara uyanlar ile uymayanlar yada sıra kavgası yapanlar birbirine girdi. Büyükşehirlerde yaşanan hareketlilik kadar olmasa da sokağa çıkma yasağı kararı diğer şehirlere de sıçradı. Bize de yasak gelebilir endişesiyle halk fırınları marketleri ve akaryakıt istasyonlarını doldurdu. Bazı şehir ve kasabalarda bu konuda belediyeler ve valilikler sosyal medyadan uyarılar yaptı.

Default thumbnail
Önceki Haber

2 bin 756 kişiye ceza kesildi

Default thumbnail
Sonraki Haber

Halkı ve belediyeyi suçladılar

Son Haberler

Whatsapp Destek
1
Merhaba ;
Sizlere nasıl yardımcı olabilirim ?