Homofobi otoriter bir devlet anlayışına sahip insanlara aittir

Diyanet’in eşcinselleri salgın hastalıkların kaynağı olarak göstermesine bir tepki de Alman siyasilerden geldi. Politikacılar ayrıca Diyanet İşleri Türk İslam Birliği imamlarını da Almanya’nın özgürlük değerine uymaları konusunda uyardı.

Diyanet’in eşcinselleri salgın hastalıkların kaynağı olarak göstermesine bir tepki de Alman siyasilerden geldi. Politikacılar ayrıca Diyanet İşleri Türk İslam Birliği imamlarını da Almanya’nın özgürlük değerine uymaları konusunda uyardı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ramazan ayının ilk Cuma hutbesinde kötülüklerin ve salgın hastalıkların kaynağını eşcinsellik ve nikahsız yaşam olarak göstermesine bir tepki de Alman siyasilerden geldi.
Die Welt gazetesine demeç veren farklı partilerden Alman siyasetçiler Ali Erbaş’ın açıklamalarını eleştirdi.
TEHLİKELİ AÇIKLAMA: Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Sosyal Demokrat Partili Michael Roth, Erbaş’ın açıklamalarının Türkiye’deki heteroseksüel olmayan azınlık için durumun “halen çok zor ve hatta tehlikeli” olduğunu tekrar gösterdiğini söyledi. Ancak Roth Türkiye’deki sivil toplum tepkisinin kendisinde bir nebze de olsa iyimserlik yarattığını kaydetti.
HUKUKTAN UZAKLAŞMA:
Yeşiller Partisi’nin Dış Politika Sözcüsü Omid Nouripour, Erbaş’ın açıklamalarının AKP’nin hukuk devleti ilkesi ve azınlıkların korunmasından ne kadar uzaklaştığını gösterdiğini kaydetti.
OTORİTER DEVLET İŞARETİ: FDP’li Konstantin Kuhle “Homofobi otoriter bir devlet anlayışına sahip insanlara aittir” ifadelerini kullanarak bu tür ifadelerin salgın hastalıkla mücadeleye zarar verdiğini söyledi.
ALMANYADAKİ İMAMLARA UYARI: Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) Meclis Grubu iç politika sözcüsü Mathias Middelberg “Almanya’daki dini temsilcilerden buradaki özgürlük ve tolerans temel değerlerine uymalarını bekliyoruz” diyerek Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) imamları için de bunun geçerli olduğunu kaydetti. Middelberg güven kaybı yaşayan DİTİB’in bu güveni geri kazanması gerektiğini de vurguladı.
ERDOĞAN REJİMİ RADİKALLEŞİYOR: Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen de Erbaş’ın sözlerinin “Erdoğan rejiminin kendini İslamiyet ve anti demokratik Müslüman Kardeşler yönünde radikalleştirdiğini gösteren kanıt” olduğunu kaydetti. Dağdelen DİTİB ile İslam dersi işbirliğinin sona ermesi gerektiğini belirterek “Okullarımızda homoseksüellere karşı ajitasyona yer yok” dedi.
URFA BAROSU: FAŞİZAN
Ankara Barosu bir açıklama yaparak Erbaş’ın “halkı düşmanlığa tahrik” ettiğini duyurmuştu. Ona destek olan Diyarbakır Barosu ve Ankara Barosu’na soruşturma açılmıştı.
Dün Şanlıurfa Barosu da bir açıklama yaparak “Diyanet İşleri Başkanının açıklamalarını kabul etmediğimizi, toplumun bir kesimini küçük düşürücü, ayrımcı ve faşizan bulduğumuzu ifade etmek isteriz” dedi.

Erbaş’tan destek erenlere teşekkür

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş kendisine destek verenlere Twitter’dan teşekkür etti: “Rabbimizin ‘İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun.’ (Al-i İmran 104. ayet) emrini yerine getirmeye çalışan Başkanlığımıza milletimizin büyük desteği ve İslami değerlere her daim sahip çıkması azmimizi, heyecanımızı ve sorumluluğumuzu daha da arttırmıştır. Allah cümlenizden razı olsun. Size hizmet etmek şereflerin en büyüğüdür.”

Default thumbnail
Önceki Haber

Şehir Hastanesi’nde nöbete ücret yok

Default thumbnail
Sonraki Haber

İLAHİYATÇI YAZAR DİYANETİ ELEŞTİRDİ ‘Eşcinsellik fıtridir’

Son Haberler

Whatsapp Destek
1
Merhaba ;
Sizlere nasıl yardımcı olabilirim ?