İŞÇİ YİNE SEVİNEMEDİ

IŞÇI konfederasyonlarının “İşten çıkarma yasaklansın” talebine hükümet olumlu yanıt vermeye hazırlanıyor ancak şartlar işçileri sevindirmedi. Yeni düzenlemeye göre işveren işçisini işten çıkaramıyor ancak ücretsiz izin hakkı var. Bu süreçte devlet işçiye günlük 39.24 lira ödeyecek. Sendikalar bu rakama itiraz ediyor.

Sendikalardan gelen ‘işten çıkarma yasaklansın’ talebine karşı hükümetin
hazırladığı formül işçiyi sevindirmedi. İşçilerin günlük 39.24 TL karşılığında ücretsiz izne çıkarılabilecek olması hem ücretsiz izin kavramının meşrulaşacağı hem de miktarın açlık sınırının bile altında olması tepki çekti. Konunun uzmanı hukukçular, “işten çıkarmalar yasaklanmıyor, sadece erteleniyor. 3 ay sonunda işten çıkarmayı engelleyen düzenleme yok. Maaşların 4380 liraya kadarının 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneği üzerinden ödenmesinin de önü kesiliyor” yorumunu yaptı.
GÜNLÜK 39.24 TL TEPKISI
Üç Konfederasyon tarafından eşsesli olarak talep edilen ardından da STK’ların destiğini alan ‘İştençıkarılma yasaklansın’ çağrısı hükümeti harekete geçirmişti. Önceki gün hükümetin hazırladığı teklif taslağında 3 ay boyunca işten çıkarmaların yasaklaması ve ücretsiz izin alan işçilere günde 39.24 TL destek verilmesi yeraldı. Hükümetin attığı bu adıma sendikalardan büyük tepki geldi.
BU KABUL EDİLEMEZ
Türk-İş Başkanı Ergun Atalay “Kanun taslağı ile işten çıkartmalar yasaklanmaktadır ancak işverene ücretsiz izin yetkisi öngörülmektedir. Bu kabul edilemez. Nakdi ücret desteği de işçilerin geçim şartlarını karşılamaktan uzaktır” dedi. Atalay taslakta “Geçici İstihdam Güvencesi” başlıklı geçici maddeyle getirilen düzenlemenin işçiyi korumaya yeterli olmadığını savunarak “Koronavirüs koşulları bitene kadar işveren hangi gerekçe ile olursa olsun işçiyi işten çıkarmamalıdır. İş Kanunu’nun 25/2 maddesi de işletilmemelidir. Haklı nedenle işten çıkarma maddesi
uygulanırsa işçi dava açamayacağı gibi İşsizlik Sigortası hükümlerinden de yararlanamayacaktır” dedi.
YENİ ÖNERİLER
Açıklamada şöyle denildi: “Ücretsiz izne çıkarılarak nakdi ücret desteği sağlanacak işçilerin her türlü zorunlu fatura ve kredi borçları faizsiz olarak 3 ay süre ile ertelenmelidir. Taslaktaki günlük 39.24 lira nakdi ücret desteği son derece yetersizdir. Asgari ücretin günlük brüt tutarının yüzde 40’ına tekabül etmektedir. SGK’ye bildirilen son 3 aylık prime esas kazanç ortalamasının en az yüzde 40’ı olarak belirlenmesi isabetli olacaktır. İşçilerin medeni durumuna ve çocuk sayısı esas alınarak da bir tutar tespit
edilebilir. Kısa çalışma ödeneği ödemeleri en az asgari ücretin yüzde 60’ı, en fazla asgari ücretin yüzde 150’si oranındadır. Bundan düşük ödeme işçinin aleyhine dönüşmesine izin verilmemelidir.”

Bir rapor hazırlayıp bakanlığa sunacağız’

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’da taslağın henüz net olmadığını belirterek bir rapor hazırlayıp Bakanlığa sunacaklarını bildirdi.
Tasarıdaki “haklı nedenden dolayı işten çıkartma” konusuna dikkat çeken Kavlak, “Kime göre haklı neden? İşçi ben ücretsiz izin istemiyorum derse,
kendi iş hakkını kendi fes edebiliyordu. İşsizlik sigortasına gidiyordu, 1177 TL yerine 2 bin 400 TL alıyordu. Ama haklı nedenle işverene çıkartma
hakkı verdiği zaman işveren tazminatsız atabilir. Nereye gidecek bu işçi, mahkeme yok ortada. Yani bunlar net değil” ifadelerini kullandı.

Default thumbnail
Önceki Haber

138 BIN KIŞI KARANTINADA

Default thumbnail
Sonraki Haber

"Bazen halkı aldatmak için de maske takılabilir"

Son Haberler

TL erim erim eriyor

Merhaba Sayın Gazete Pencere okuyucusu. Bu içeriğin devamını görebilmeniz için sitemize abone

Whatsapp Destek
1
Merhaba ;
Sizlere nasıl yardımcı olabilirim ?