KÖPEKLERLE KORONA TARAMASI

Finlandiya’da hassas koku eğitimli köpeklerle havalimanı yolcularına yönelik koronavirüs taraması başlatıldı. Uzmanlar, köpeklerin verdiği sonuçların PCR testlerinden daha güvenilir olduğunu iddia ediyor.
Salgınla mücadele kapsamında gerçekleştirilen bu pilot uygulama ile Helsinki-Vantaa Havalimanı’nı kullanan yolculara çarşamba gününden beri koku eğitimli köpeklerle kovid-19 taraması yapılmaya başlandı.
Yeni uygulamaya göre, gelen yolcular valizlerini aldıktan sonra bir dakika içinde sonuç veren hızlı bir Kovid-19 taramasından geçiriliyor. Bu tarama narkotikle mücadelede olduğu gibi hassas koku eğitimli köpeklerle yapılıyor.
SARGI BEZİYLE BOYUNLARINI SİLİYORLAR
Yolcuların inisiyatifine bırakılan uygulamada, emici özelliği olan sargı beziyle boyunlarını silen yolcular sonra bezi bir kavanoza yerleştiriyor ve ardından köpek eğitmeni kavanozu duvarın diğer tarafındaki köpeğe koklatıyor. Sonuç pozitif çıktığı takdirde, yolcu havalimanındaki sağlık hizmetleri birimine gönderiliyor.

4 KÖPEK DÖNÜŞÜMLÜ GÖREV YAPIYOR

Helsinki Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinden Doç. Dr. Anna Hielm-Björkman, PCR testinin negatif olduğu bazı durumlarda, köpeklerin pozitif tanı koyduğu kişilerin birkaç gün sonra hastalık belirtisi gösterdiğini ifade etti. Hielm-Björkman, köpeklerde Kovid-19 virüsüne rastlanmadığını ve bu nedenle köpekler açısından endişe edilecek bir durum olmadığını belirtti. Pilot uygulama kapsamında 4 köpek dönüşümlü olarak görev yapacak.