//

NİYE ÖNCE AVM AÇILIYOR

Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapatılan AVM’ler 11 Mayıs’taki açılışa hazırlanıyor. Bakan Fahrettin Koca “AVM’leri değil işletmeleri kapatmıştık. AVM’leri kapatmadık ki açalım” dedi.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapatılan AVM’ler 11 Mayıs’taki açılışa hazırlanıyor. Bakan Fahrettin Koca “AVM’leri değil işletmeleri kapatmıştık. AVM’leri kapatmadık ki açalım” dedi. Bilim Kurulu’ndan üç üye “AVM’lerin açılması için erken” derken sektör dernekleri de kiraların üç ay ödenmemesini talep ediyor. Saatler 12.00-19.00 olarak planlanıyor. Ateş ölçer uygulaması, maske takma zorunluluğu, sosyal mesafe kuralları öne çıksa da 5 gün içinde AVM’lerin havalandırma sistemlerinin nasıl çözüleceği hala belirsizliğini koruyor. Bir başka tartışmalı konu da mağazalardaki ürünlerin nasıl deneneceği. İki çözüm öngörülüyor. Biri denetme yapılmaması, iade sağlanması. Diğeri denenen ürünün 24 saat sonra rafa çıkarılması olacak.

Bakan Koca: Kapatmadık ki açalım

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yapılan toplantısında Alışveriş Merkezlerinin (AVM) açılması kararının Bilim Kurulu’nun kararı olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı, herhangi bir bakanlık veya hükümetin AVM’lerin kapatılması ile ilgili herhangi bir kararı olmadığını, işletmelerin kapatılmasıyla ilgili kararlar olduğunu vurguladı. “Dolayısıyla AVM’lerin kapatılması için gelmeyen bir karar, açılması için de gelmesi gerekmiyordu” diyen Koca, AVM’lerin zaten açık olduğunu, işletme sahiplerinin kendilerinin bunu kapattıklarını anlattı.
KLİMA SORUSUNA CEVAP VERMEDİ
AVM’lerin havalandırma, klima sistemleri, kabinler ve kalabalıklara karşı önlemlerin nasıl olacağına ilişkin bir soru üzerine Bakan Koca, şöyle konuştu:
“AVM’lerdeki durumla ilgili biz bütün bunları Bilim Kurulu değerlendirip, o AVM’lerde bulunabilecek kişi sayısını tespit ediyor olacak. Eskisi gibi herkes istediği zaman AVM’ye gidebilir olmayacak. Belli bir oranın üzerinde kişi AVM veya işletme içinde olamayacak. Bununla ilgili rehberler yayınlanıyor olacak. Bu rehberlerde de her AVM’ye her işletmeye özel, büyüklüğüne göre, birtakım esasların hem internet sitelerinde olmasını istiyoruz hem de işletmelerde asılı olarak kalmasını istiyoruz. Dolayısıyla AVM’de belli bir sayının üzerinde kişinin olması istenmiyorsa, belli sayıdaki kişi o durumda giremiyor olacak. Yani yeni dönemin kendine has kuraları olacak. Biz artık bu kurallara alışarak yeni bir hayatı devam ettirmek durumunda olacağız. Onun için kontrollü sosyal hayat diyoruz.”

Klimalar için çalışma gerekli iki hafta daha beklenmeliydi

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan “En riskli olan okulların ve AVM’lerin açılması. Havalandırma damlacıkları çok daha uzaklara götürebiliyor” demiş, ardından Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Füsun Eyüboğlu, “Keşke öncelik AVM’ler olmasaydı” diye açıkalam yapmıştı. Bir başka Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay da “Karar bizi de şaşırttı. Bir iki hafta daha beklenmeliydi” diyerek kararı eleştirdi. Habertürk’e konuşan Okyay “Her AVM’nin klima yapısı hakkında da bilgi sahibi olunması gerekir. Bazıları dikey, bazıları yatay. Bazılarının filtre sistemleri farklı. Bunun için makine mühendisleri ile de çalışmamız gerekir. Ortak kullanım için büyük alan hesapları da yapılmalı. Giriş çıkış kontrolü, maske dağıtımı, çevrenin dezenfekte edilmesi, bütün bunların iyi kontrol edilmesi ve planlanması gerekir. Henüz çalışıyoruz” dedi.
Prof. Dr. Bengi Başer de “Singapur, Çin, Güney Kore gibi ülkelerden, kapalı ve klimalı ortamlarda hastalığın yayılımının arttığına dair yayınlar sürekli gelirken, AVM’lerin bu kadar hızlı ve ısrarla açılmak istenmesi yangına körükle gitmektir!” demişti.

Deneme yok, iade var

Açılış hazırlıklarının sürdüğü Pendik’teki Viaport Outlet Genel Müdürü Uğur Saçmacıoğlu AVM’nin ilk etapta 12.00-19.00 saatleri arasında açık olacağını söyledi. Saçmacıoğlu, “Gelen misafirleri güvenlik görevlileri karşılayacak, ateşlerini ölçecekler, ateşi 38’in üzerindeyse almayacak, maske kullanmıyorsa almayacaklar. Misafirlerimizden kısıtlama bitene kadar 65 yaş üzeri veya 20 yaş altında olanlar varsa almayacak. Sıra oluştu diyelim içeri alınırken, bu sırada sosyal mesafe kuralı ihmal edilmesin diye yerlere şeritler çekiyor olacağız” dedi.
Mağazaların 10 metrekareye bir kişi düşecek şekilde müşteri kabul edeceklerini belirten Saçmacıoğlu “Bazı mağazalarımız ürün denetemeyecek ama iade süreçlerini kolaylaştırıp, hızlandıracak. Bazı mağazalarımız da ürünü denetecek ama bir daha rafa koymayacak. Ayrı bir rafta 24 saat bekletecek, ultraviyole ışıklarla varsa virüsleri öldürüp ertesi gün öyle rafa koyacak” ifadelerini kullandı.

3 ay kira ödenmesin

Tescilli Markalar Derneği (TMD) Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Stamati “3 ay kirasız dönem ticari işletmelerin faaliyetlerinin devam etmesine büyük fayda sağlayacaktır” dedi. Kirasız dönem sonunda, 12 ay boyunca kontratlarda yazan ciro bazlı kira ödenmesinin, perakendecinin önündeki belirsizliği kaldırıp mağaza kapatılmasının önüne geçeceği, hem AVM yatırımcısına hem de perakendeciye kazandırıp istihdamın da kalıcı olmasını sağlayacağı belirtilen açıklamada “Perakendecinin bu dönemde hijyen ve koruma tedbirleri sebebiyle giderleri aslında çok daha fazla olacaktır” denildi.

0  0,00