/

Salgın kontrol altında

Her yeni gün koronavirüsle mücadelede çok daha iyiye gidildiğini söyleyen Bakan Koca, “Pandemiye rağmen şu anda bile gerek servis gerek yoğun bakım odalarımız pandemiden önceki kadar bile dolu değil” dedi.

Her yeni gün koronavirüsle mücadelede çok daha iyiye gidildiğini söyleyen Bakan Koca, “Pandemiye rağmen şu anda bile gerek servis gerek yoğun bakım odalarımız pandemiden önceki kadar bile dolu değil” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilkent Yerleşkesi’nde video konferansla gerçekleşen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
Mücadelenin şeffaflıkla yürütüldüğüne inananlara teşekkür ederek sözlerine başlayan Bakan Koca, “Güven eksik olsa biz bu noktaya gelemezdik. Mücadelenin görünmeyen kahramanları bu mücadeleye güven duyanlardır” ifadelerini kullandı.
Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle;
‘İŞ BİTTİ DEMEYİN’
“Koronavirüsle mücadelede her yeni gün daha iyiyiz, daha ilerideyiz. Elimizdeki veriler, bize salgının kontrolümüz altında olduğunu gösteriyor. Ancak bu kontrol siz tedbirleri esnetirseniz bir anda boş bir umuda dönebilir. Açık şekilde paylaştığımız bilgiler size bu iş bitti dedirtmesin, ne yaparsak ne sonuç alıyoruz kesin olan sadece budur.”
‘YOĞUN BAKIM %60’
“Yüzde 80’lere yakın seyreden yoğun bakım yatak doluluk oranlarımızı da şu an yüzde 60’lara indirmiş durumdayız. Pandemiye rağmen şu anda bile gerek servis gerek yoğun bakım odalarımız pandemiden önceki kadar bile dolu değil. Bu sayısal bilgiler hastanelerimizin salgınla mücadeleye nasıl hazırlandığını ortaya koymaktadır.“
AVRUPA ÖRNEĞİ VERDİ
“Genel yatak doluluk oranı için söylüyorum, ülkemiz çok iyi durumda. Yani Türkiye’de her üç servis yatağından sadece bir tanesi doludur, iki tanesi boştur. Avrupa’da bütün yatakların dolu halde olduğu, stadyumlarda, AVM’lerde, fuar alanlarında hasta bakıldığı düşünüldüğünde aradaki fark çok net görülmüş olacaktır. Hatta huzurevlerinde ve palyatif bakımda olan hastaların hastaneye alınmadığını da biliyoruz. Biz ise huzurevlerinde olan hastalarımızı pozitif olan dışında temaslı olan huzurevindeki vatandaşımızı da hastane ortamına alarak tedavi ediyoruz.”
DÜŞÜK ÖLÜM ORANI
Koca, zatürreyle doğrudan ilişkili, ülkelere göre ölüm oranlarına ilişkin grafikleri de göstererek, şunları kaydetti: “ABD’de ölüm oranları yüzde 5,3, İspanya’da yüzde 10,5, İtalya’da yüzde 13,2, Almanya’da yüzde 3,5, Birleşik Krallık yüzde 13,5, Fransa yüzde 17,3, Çin yüzde 5,5, Belçika yüzde 14,7, Türkiye yüzde 2,3. Burada gördüğünüz oranlar ne kadar yüksekse hastalar o kadar geç farkedilmiş demektir. Bu tabloda Türkiye’nin yüzde 2,3 ile en düşük ölüm oranına sahip ülkelerden biri olduğunu görüyorsunuz. Bu, bizim hastalığı belirtiler ilerlemeden kontrol altına aldığımızı ve etkili bir tedavi uyguladığımızı kanıtlamaktadır.” 
“ENTÜBE YÜZDE 10’A KADAR DÜŞTÜ” 
Dünyadaki ölüm oranları ve Türkiye’deki bu ölüm oranlarının nasıl bir seyir içinde olduğunun tablolarda görüldüğünü dile getiren Koca, yoğun bakımlardaki vefat oranlarına da değindi. Koca, erken teşhis ve tedavideki başarı ile yoğun bakıma girenlerin ve solunum cihazına bağlananların vefat oranlarının düştüğünü vurguladı.  
“60 YAŞ ALTI YÜZDE 8” 
Bakan Koca, kimsenin, “Bu salgında bana bir şey olmaz” deme gücüne sahip olmadığını vurgulayarak, “Hayatını kaybedenlerin yüzde 8’i 60 yaşından küçük ve başka herhangi bir hastalığı olmayan kişilerdir. Koronavirüs bu sağlıklı bünyeleri de yenmiştir. Dolayısıyla bu anlamda tedbiri her yaş grubunda elden bırakmamak gerekiyo.”diye konuştu. 

NYT’ın iddiasına sert cevap verdi

Bakan Koca, New York Times’ın yaptığı haberle ilgili olarak, “Bu haber Türkiye karşıtlığı olan bir haber. Biz bugüne kadar şeffaf bir şekilde bütün bilgilendirmeleri DSÖ’nün istediği şekilde verdik ve vermeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Koca, “ Dünya doğrulanmış korona koduyla bilgilendirme yapıyordu. DSÖ, 2 hafta önce PCR testi yapamayan ülkeler olduğu için 2. bir kod tanıması yaptı. PCR testinin yapıldığı doğrulanmış tanıyı bütün dünya verdi. Sonrası da aynı şekil vermeye devam etti. PCR testi yapamayan ülkeler için 2. kodu açtı” dedi.

İstanbul’da defin arttı’ açıklaması

Koca, İstanbul özelinde ise Hıfzıssıhha Kurulunun 30 Mart’ta, İller İdaresinin ise 26 Mart’ta ölüm raporu olanların il dışında defnedilmemesi kararını aldığını anımsatarak, İstanbul’da vefat edenlerin memleketleri yerine İstanbul’a defnedildiğini, bu nedenle de bazı mezarlıklarda kalabalıkların olabileceğini söyledi. 
Bakılması gerekenin Türkiye’deki ölüm oranları olduğunu belirten Koca, şöyle dedi: “2019’da 152 bin 289 iken 2020’de beklenen 156 bin 684, artış oranı ilave ederek söylüyorum. Peki gerçekleşen ölüm sayısı 153 bin 766. Beklenen 156 bin 684, 1 Ocak-20 Nisan arası gerçekleşen 153 bin 766. Nerede artış?”

Son 24 saatte hasta sayısı düştü

Son 24 saatte koronavirüs verilerini paylaşan Koca, bugün 37 bin 535 testin sonucunu aldıklarını bildirdi. Koca, şu bilgileri verdi: “Bu sonuçlara göre 3 bin 83 yeni hasta tespit edildi. Yani bugün düne göre önemli oranda hasta sayısının düştüğünü görüyoruz. Toplam vaka sayımız 98 bin 674’e ulaştı. Son 24 saat içinde 117 hastamızı kaybettik. Düne göre yine bir düşüşümüz var.”

0  0,00