Sonbaharda büyük dalga

ABD raporu korkuttu: Bağışıklık olmadığı için salgın nüfusun yüzde 60-70’ine bulaşmadan durmaz. 18-24 ay daha sürebilir.

ABD raporu korkuttu: Bağışıklık olmadığı için salgın nüfusun yüzde 60-70’ine bulaşmadan durmaz. 18-24 ay daha sürebilir. Aşıyla ilgili umutlu olunamayacağını söyleyen Prof. Azap da “En az 20-24 ay gibi bir süre içinde toplum bağışıklığının istenilen seviye geleceği hesaplanıyor” dedi.

ABD’nin önde gelen pandemi uzmanları tarafından kaleme alınan bir raporda, koronavirüs salgınının 18 ay ile iki yıl arasında bir süre daha devam edebileceği, sonbahar ya da kış mevsiminde daha büyük ikinci bir dalganın gelebileceği uyarısı yapıldı. BBC Türkçe’nin haberine göre Minnesota Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma ve Politika Merkezi’nin raporunda (CIDRAP) salgının nüfusun yüzde 60-70’ine hastalık bulaşmadan durmayacağı öne sürüldü. CIDRAP Direktörü Mike Osterholm CNN Televizyonu’nda bu orana gönderme yaparak “Bu şeyin hemen biteceğini düşünmek mikrobiyolojiye aykırı” dedi.
SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI KADEMELİ GELİŞECEK
Raporda, Kovid 19’un yeni olması nedeniyle kimsenin bu hastalığa karşı bağışıklığı olmadığı belirtilerek şöyle denildi: “Sürü bağışıklığı insanlar arasında kademeli olarak gelişeceği için salgının süresinin 18-24 ay olması muhtemel. Kuluçka döneminin daha uzun olması, daha belirtisiz yayılması ve bulaştırma katsayısının daha yüksek olması nedeniyle Kovid-19 gripten daha kolay yayılıyor.”
Hükümet yetkililerinin halka salgının yakında sona ereceğini söylemekten vazgeçip ilerisi için hazırlık yapmasının tavsiye edildiği raporda üç senaryonun olası olduğu belirtiliyor:
BİRİNCİ SENARYO: 2020 baharındaki ilk Kovid-19 dalgasını yaz boyunca ve sonrasındaki bir-iki yıllık süre içinde küçük dalgalar izler. Salgın 2021’de bir noktada aşamalı olarak azalır.
İKİNCİ SENARYO: İlk Kovid-19 dalgasını sonbahar ya da kış mevsiminde daha büyük bir dalga izler. 2021’de bir veya iki küçük dalga daha görülür. Bu model, 1918-19 salgınında görülenle benzerlik taşıyor.
ÜÇÜNCÜ SENARYO: Salgını yavaşlatma önlemlerinin yeniden uygulanmasını gerektirmiyor. Ama vakalar ve ölümler devam edecek. Raporda en ağır öngörülerin yer aldığı ikinci senaryoya göre hazırlık yapılması gerektiği belirtiliyor.

Default thumbnail
Önceki Haber

Malezya: yeni bir mutAsyon bulduk

Default thumbnail
Sonraki Haber

Darbe bunun neresinde

Son Haberler

Whatsapp Destek
1
Merhaba ;
Sizlere nasıl yardımcı olabilirim ?