“Sosyal yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaşmıyor”

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardımlara ilişkin Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’ye yaptığı açıklamada; 4.5 milyondan fazla başvuru geldiğini söyledi ve “Ferrari sahibi olan, üzerine kayıtlı yüklü miktarda mal varlığı ve hatta üzerinde yüz tane büyükbaş hayvan kayıtlı olan da başvurdu” dedi.

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardımlara ilişkin Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’ye yaptığı açıklamada; 4.5 milyondan fazla başvuru geldiğini söyledi ve “Ferrari sahibi olan, üzerine kayıtlı yüklü miktarda mal varlığı ve hatta üzerinde yüz tane büyükbaş hayvan kayıtlı olan da başvurdu” dedi. Bakan Selçuk, bu başvurulara yanıt verilmesi halinde “Kamu vicdanının zedeleneceğini” söyledi. Gazete Pencere’ye konuşan uzmanlar, bakanın açıklamasını ve yapılan sosyal yardımı değerlendirdi. Sosyolog Ferhat Kentel, “Bakan tarafından verilen bilgilerin doğru olduğu varsayımıyla, bir yandan pasifleşmiş kitlelerin alışkanlıklarına bağlı olarak “kolay kazanç” arayışının, diğer yandan korona gibi riskin, korkuların ve güvensizliğin çok yüksek olduğu bir zamanda can havliyle yardım almaya koşma eğiliminin daha da yaygınlaşması kaçınılmaz gibi görünüyor” dedi.
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Çiler Dursun, “Türkiye’de sosyal yardımları merkezi hükümetin kendi uhdesinde tutma ısrarı, gerçek ihtiyaç sahiplerinin yerel yönetimler tarafından saptanması ve onlara ulaşılmasının önünü aldı” ifadelerini kullandı.
Altınbaş Üniversitesi’nden Prof. Dr. Berna Ekal ise “Kamu otoritelerinin, kamu kaynaklarının etkin bir şekilde kullanımını sağlamaları görevlerinin gereğidir. Ancak başvuruların birey bazında değil hane bazında değerlendirilmesi kriteri tekrar gözden geçirilebilir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-Posta adresin yayınlanmadı.

Default thumbnail
Önceki Haber

TİHV BAŞKANI BAKANLARA SESLENDİ İbrahim’i yaşatın

Default thumbnail
Sonraki Haber

YKS’deki belirsizlik öğrencileri isyan ettirdi

Son Haberler

Türkiye donuyor

Merhaba Sayın Gazete Pencere okuyucusu. Bu içeriği devamını görebilmeniz için sitemize abone

Saldırı organize

Merhaba Sayın Gazete Pencere okuyucusu. Bu içeriği devamını görebilmeniz için sitemize abone

Whatsapp Destek
1
Merhaba ;
Sizlere nasıl yardımcı olabilirim ?