Uzmanlar Afrika sıcakları için uyardı

Geçtiğimiz hafta su baskınlarına neden olan aşırı yağışlar bu hafta yerini sıcak havaya bırakıyor. Uzmanlar hafta sonundan itibaren de Afrika üzerinden gelen hava sıcaklıklarının devreye gireceğini belirterek, aşırı sıcaklara karşı önlem alınması uyarısında bulundu.
Aşırı sıcağın güneş çarpması ve beyin kanamasına neden olabileceği uyarısında bulunan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Kenan Kıbıcı, “Korunması gereken grup, 5 yaş altındaki çocuklar ve 65 yaşın üzerindeki erişkinler. Bunun dışında tansiyon, şeker, böbrek ve kanser hastalarının 10.00 ve 16.00 saatleri arasında sıcağa maruz kalmaması gerekiyor” diye konuştu.
Yaz aylarında beyin kanamalarının çok fazla görüldüğünü anlatan Dr. Öğr. Üyesi Kenan Kıbıcı, “Özellikle hastaların tansiyonlarında dengesizlikler meydana geliyor. Ortamdaki sıcaklık artıyor, nem fazlalaşıyor. Nemin fazla olması da terlemeyi engelliyor, bu nedenle de kan basıncında artışlar meydana geliyor. Biz yaz aylarında beyin kanamalarını daha fazla görüyoruz” diye konuştu.
Sıcak çarpmasına karşı, öncelikle güneşin altında direkt bulunmamak gerektiğini söyleyen Dr. Kıbıcı’ya göre, “şapka kullanmak, gözlük takmak, şemsiye altında oturmak, günde 2,5 – 3 litre sıvı almak, aşırı ağır yiyeceklerden kaçınmak, alkol ve gazlı içecekler tüketmemek şart.

0  0,00
Whatsapp Destek
Merhaba. Yardımcı olabilir misiniz ?
Merhaba ;
Sizlere nasıl yardımcı olabilirim ?