1 ton 400 kilo ağırlığındaki boğa, 190 bin liraya satıldı

Son Güncellenme Tarihi: Haziran 14, 2023 / 19:29

Kurban Bayramı’na 2 haftadan az bir süre kalmışken İstanbul’da kurban pazarlarının gözdeleri bir tonun üzerinde ağırlığa sahip olan boğalar oldu. Sultangazi’deki kurban pazarında 1 ton 180 kilo ağırlığındaki “Ilgaz” isimli boğa 185 bin liraya alıcı beklerken, Esenyurt’ta 1 ton 400 kilo ağırlığındaki “Gürkan” isimli boğa ise pazara getirilir getirilmez 190 bin liraya satıldı. 

Çankırı’dan getirilen 1 ton 180 kilo ağırlığındaki “Ilgaz” isimli boğa, Sultangazi Belediyesi tarafından Habibler Mahallesi’nde kurulan kurban satış yerinde 185 bin liraya alıcısını bekliyor. Ilgaz’dan geldiklerini belirten Abdurrahman Delican, “Çankırı’nın Ilgaz ilçesinden geldik. Bu hayvanımız 1 ton 180 kilogram. Çok ağır bir hayvan olduğu kanaatindeyiz. Adı Ilgaz. 185 bin lira istiyoruz” dedi. 

“Fiyatlar maliyetten dolayı biraz yüksek”

Esenyurt’ta kurulan kurban satış yerinde ise 1 ton 400 kilo ağırlığındaki “Gürkan” isimli boğa pazara gelir gelmez 190 bin liraya satıldı. “Gürkan”ı satın alan Cesim Topal, “Şu anda fiyatlar maliyetten dolayı biraz yüksek. Ama ekonomik şartlardan dolayı adamlar da çok emek vererek buraya getiriyorlar” dedi.

Satılan kurbanlığın sahibi Bülent Ekmekçi ise, “Ardahan Göle’den geldim. Pazarın en büyük hayvanı budur, ırk olarak Şarole ırkıdır, yani diğerlerinin randımanı yüzde 50 ise bunun randımanı yüzde 60 ile yüzde 70 arasında değişir. Pazarın en büyük hayvanıdır, halen yorgun hayvanımız yeni indirdiğimiz için. Daha yemini suyunu yememiş, hayvan yorgun tam su veremiyoruz. Alıcısına hayırlı olsun inşallah” ifadelerini kullandı. Kurbanlık alacaklara uyarılarda bulunan Ekmekçi, “Hayvanın sağlık durumuna baksınlar. Küpe olması lazım kulağında, ağzındaki dişine açıp bakılması gerekir. Yaşına bakılması gerekir” şeklinde konuştu. (DHA)

Gazete Pencere'yi Google'da Takip Et

Scroll to Top