Ağırdır: “AKP’nin çaydanlığı fokurduyor”

AKP’de özellikle metropellerde önemli bir seçmen çözülmesi yaşandığını söyleyen Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, partinin içinde bulunduğu durum için “Fokurdayan çaydanlık” benzetmesi yaptı.
AKP’den kopan seçmenin gri alanda beklediğini ifade eden Konda Genel Müdürü Ağırdır, AKP’nin entelektüel kapasite ve siyasi maharet konusunda bir sıkışma içerisinde olduğunu ifade ederek, “AKP’nin çaydanlığı fokurduyor ve bakıldığı zaman paniklemiş durumda. Tepkisel davranıyor. Yeni bir strateji veya vizyon geliştiremiyor. Ama bundan sonra ne olacağı sadece AK Parti’deki çözülme ile ilgili değil, muhalefetin veya diğer partilerin ne üreteceğine de bağlı. Henüz ne olacağı konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değil” dedi.
Ağırdır, muhalefetin de AKP’den kopan seçmen kitlesini henüz kendine çekemediğini ve bunun için yeni bir söylem geliştirmesi gerektiğini vurguladı ve ekledi: “Muhalefette farklı partiler var. Elbette her birinin farklı siyasi idealleri, pozisyonları, ideolojileri ve tercihleri var. Ama hepimizin içinde var olacağı, doğru ve ortak yaşamı huzurlu kılacak olan kurum ve kuralları savunan bir pozisyonda durmadıkları sürece, o AKP’nin çaydanlığındaki buhar, onların toprağına yağmur olarak düşmüyor. Bunu bir türlü anlamak istemiyorlar, anlamıyorlar da. O zaman yeniden aynı siyasi tabloya ve tartışmalara geri dönüyoruz.”
Abdullah Gül’ün ‘parti devleti’ açıklamasını da değerlendiren Ağırdır, AK’nin iktidara geldiği dönemdeki iddialarından uzaklaştığını dile getirerek, “Dolayısıyla devlet mi AK Partileşiyor, AK Parti mi devletleşiyor tartışması incir çekirdeği içindeki bir tartışma. Ama böyle bir birlikteliğin olduğuna ve AK Parti’nin 2002’den çok farklı bir noktada olduğuna ben de katılıyorum. Ama tabii ki bunu AK Parti’nin kurucuları içinde yer alan birisinin söylüyor olması çok önemli” ifadelerini kullandı.

0  0,00