Kerkük’te sokağa çıkma yasağı ilan edildi!

Kerkük’te sokağa çıkma yasağı ilan edildi!
Irak’ın Kerkük kentinde ordu kontrolündeki binanın Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) devredilmesine karşı protestolar sürerken, KDP destekçileri de protestoculara karşı eylem yaptı. Kerkük polisi sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini...
Irak’ın Kerkük kentinde ordu kontrolündeki binanın Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) devredilmesine karşı protestolar sürerken, KDP destekçileri de protestoculara karşı eylem yaptı. Kerkük polisi sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Kerkük’te sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi ve olay çıkaranlara karşı güvenlik güçlerinin operasyon başlatması talimatı verdi.

Kentte yaşanan protestoların ardından çıkan olaylarda bir kişinin öldüğünü, altı kişinin de yaralandığını belirtildi

Kerkük Ortak Operasyonlar Komutanlığı karargahı binasının Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani’nin talimatıyla boşaltılarak KDP’ye devredilme hazırlıklarına karşı protestolar, 25 Ağustos’ta başladı.

Karargah önündeki gösterilere Kerkük’teki Sünni Arap Aşiretleri, Türkmenlerden farklı gruplar ve Kays el-Hazali liderliğindeki Asayib Ehlilhak Hareketi taraftarından bazı kişiler destek veriyor.

Daha önce 2014-2017 yıllarında KDP’ye ait olan karargahın önünde barikat kuran göstericiler, çadırlar kurarak Kerkük-Erbil otoyolunu da trafiğe kapattı. O günden beri eylemler devam ediyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, bugün açıklama yapan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Hasan Turan, merkezi hükümete bağlı güçlerin 16 Ekim 2017’de kente girmesinden sonra Ortak Operasyonlar Komutanlığı olarak kullanılan binanın Kerkük’ün “istikrarı, güvenliği ve huzurunun sembolü” olduğunu söyledi.

Turan, “Kerkük’teki Ortak Operasyonlar Komutanlığı binası Petrol Bakanlığına ait. Hiçbir partinin orayı siyasi faaliyeti için kullanmasını istemiyoruz. Türkmenler olarak bu sembol binanın siyasi amaçlı kullanılmasını kabul etmeyeceğiz” dedi.

KDP destekçilerinden karşı gösteri

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) destekçisi bir grup da bugün, binanın KDP’ye teslim edilmesine karşı çıkanların kapattığı Erbil-Kerkük kara yolunun açılması talebiyle gösteri düzenledi.

Kerkük’te Kürtlerin yoğun yaşadığı Rahimava bölgesinde toplanan göstericiler, lastik yakarak bazı yolları kapattı. Protestocular, 2017 yılına kadar KDP tarafından kullanılan binanın tekrar partiye teslim edilmesine karşı çıkanlarca kapatılan Erbil-Kerkük yolunun açılmasını istedi.

Ordunun kullandığı binanın KDP’ye verilmesi gerektiğini savunan göstericilerin, karargah önündeki eylem alanına yaklaşması üzerine güvenlik güçleri havaya ateş açtı. Olay yerinden dumanlar yükselirken, ambulansların da bölgeye sevk edildiği görüldü.

Kerkük polisi, kentte yaşanan protestolardan dolayı şehir sakinlerine evlerine dönmesi çağrısı yaparak, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu