Google’a göre Türkiye evde kalıyor

Google tarafından yayımlanan konum verisi bilgileri, Türkiye’de halkın büyük oranda “evde kal” çağrılarına uyduğunu gösterdi.

Google tarafından yayımlanan konum verisi bilgileri, Türkiye’de halkın büyük oranda “evde kal” çağrılarına uyduğunu gösterdi. Android işletim sistemi kullanan cep telefonlarının konum bilgileri kullanılarak yapılan hesaplamalarda, 15 Mart-26 Nisan verileri, 3 Ocak-6 Şubat verileriyle karşılaştırıldı. Buna göre perakende mağaza ve eğlence merkezlerine gidenlerin sayısı yüzde 91 oranında azaldı. Parklara uğrayanlar yüzde 75 oranında, iş yerine gidenlerin sayısı ise yüzde 63 oranında düştü.
DÜNYA NE DURUMDA?
Google’ın verileri, Avrupa’da salgından en çok etkilenen İtalya, İspanya ve Fransa’da da halkın benzer şekilde sosyal mesafe uygulamalarına uyduğunu ve evden ortalama yüzde 70-80 daha az çıktığını gösteriyor. Karantina uygulamasının bulunmadığı Almanya’da ise perakende mağazalara ziyaretler yüzde 50 oranında azalsa da market alışverişlerinin normal seviyeye yakın kaldığı görülüyor. Almanların ayrıca bu dönemde parklara ortalama yüzde 70 oranında daha fazla gidiyor olması dikkat çekiyor. Kovid-19 bilançosunun en ağır olduğu Amerika Birleşik Devletleri genelinde ise perakende mağazalara yüzde 40 oranında, iş yerlerine yüzde 30 oranında, parklara ise yüzde 10 oranında daha az gidildiği anlaşılıyor.

Default thumbnail
Önceki Haber

28 bini aşkın kişi yurtlarda

Default thumbnail
Sonraki Haber

Hayvanlara virüs bulaştırabilirsiniz

Son Haberler

Vaka 20 bine dayandı

Merhaba Sayın Gazete Pencere okuyucusu. Bu içeriğin devamını görebilmeniz için sitemize abone

Whatsapp Destek
1
Merhaba ;
Sizlere nasıl yardımcı olabilirim ?