Putin’den Macron’a: Rusya hedeflerine “savaşla veya müzakereyle ulaşacak”

Son Güncellenme Tarihi: Mart 7, 2022 / 05:38

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün yaklaşık iki saat süren bir telefon görüşmesi yaptı. Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre Macron, Putin’e Ukrayna’ya yönelik saldırısını durdurma ve Ukrayna’daki Zaporijya nükleer santralinin güvenliğini sağlama çağrısı yaptı. Putin ise nükleer santrallere saldırma planı olmadığı yanıtını verdi. Putin aynı zamanda Rusya’nın isteklerine “müzakere veya savaş yoluyla ulaşacağını” söyledi.

Kremlin’den yapılan açıklamada da Putin’in nükleer santralde yaşananlarla ilgili Ukrayna’yı suçladığı anlaşılıyor zira açıklamaya göre Putin, santrale yönelik bombardımanın “Ukraynalı radikallerin provokasyonu olduğunu” Macron’a söyledi. Putin aynı zamanda hem Rusya hem de Ukrayna’dan profesyonellerin santrali koruduğunu ve radyasyon seviyelerinin normal olduğunu Fransız mevkidaşına iletti.

3 GÜN ÖNCE DE GÖRÜŞTÜLER
Macron ile Putin 3 gün önce de 1 buçuk saatlik bir görüşme yapmıştı. Aralık 2021’den beri Moskova’daki yüz yüze görüşme dahil Macron ile Putin arasında 14 görüşme gerçekleşti.

Gazete Pencere'yi Google'da Takip Et

Scroll to Top