Türkiye’nin 2023 İngilizce Yeterlilik Karnesi: Çok Zayıf

Son Güncellenme Tarihi: Aralık 6, 2023 / 16:45

EF Education First’ün dünya çapında düzenlediği İngilizce Yeterlilik Endeksi’nin 2023 sonuçlarına göre Türkiye’nin karnesi zayıflarla dolu. Endeks sonuçlarına göre, İngilizce yeterliliğinde Türkiye 493 puanla 113 ülke arasında 66’ncı, 34 ülkenin yer aldığı Avrupa kategorisinde ise sondan ikinci sırada yer alıyor.

Yetişkinlerin İngilizce yetkinliklerinin uluslararası alanda ölçüldüğü en büyük çalışma olan EF İngilizce Yeterlilik Endeksi’nin (EF EPI) 2023 yılı sonuçları açıklandı. 113 ülke ve bölgede ana dili İngilizce olmayan 2 milyon 200 bin kişinin sınav sonuçlarıyla hesaplanan endeks, geçtiğimiz beş yılda İngilizce yeterliliğinde gençlerin dramatik bir şekilde gerileyişini ve büyüyen cinsiyet uçurumunu ortaya koyarken, Türkiye için endişe verici bir tablo çiziyor.

Türkiye, 113 ülke arasında 66. sırada

Dünya çapındaki okullar, şirketler ve hükümetler tarafından yapılan büyük ölçekli sınavların puanlarının yanı sıra bireysel katılımcıların da yer aldığı EF Standart İngilizce Testi (EF SET) sonuçlarından oluşan endeks sonuçlarına göre, İngilizce yeterliliğinde Türkiye 493 puanla 113 ülke arasında 66’ncı, 34 ülkenin yer aldığı Avrupa kategorisinde ise sondan ikinci sırada. Avrupa kategorisinde son sırada ise Azerbaycan yer alıyor.

Listede küresel bazda Hollanda 647 puanla birinci, Singapur 631 puanla ikinci, Avusturya 616 puanla üçüncü ve Danimarka ise 615 puanla dördüncü sırada bulunuyor.

İngilizce karnesi en iyi şehir Antalya

Türkiye aralarında Lübnan, Sri Lanka, Brezilya ve Pakistan’ın da yer aldığı ‘Düşük Yeterlilik’ kümesinde kendine yer bulmuş durumda. Bu sıralamayı 497 puanla Pakistan, 496 puanla Lübnan, 493 puanla Türkiye ve 491 puanla Sri Lanka oluşturuyor. ‘Düşük Yeterlilik’ kümesinin son sırasında ise 450 puanla Mynmar yer alıyor. Türkiye’de İngilizce yeterliliği seviyesinin en yüksek seyrettiği bölge Marmara olurken, en yüksek skoru alan şehir Antalya. İzmir ve Ankara ise İngilizce yeterliliğinde ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor. Öte yandan yaş gruplarına göre bakıldığında 26 ila 30 yaş aralığı 501 ortalama skorla İngilizce yeterliliği konusunda en iyi yaş grubu olarak konumlanıyor.

Erkeklerin İngilizcesi gelişiyor, kadınların geriliyor

Endeks verileri, İngilizce yeterliliği konusunda cinsiyet uçurumunun da genişlediğini gözler önüne seriyor. 2014 yılından bu yana erkeklerin İngilizcesi 14 puan artışla gelişirken, kadınların ise 19 puanlık düşüşle geriliyor. Ancak cinsiyet uçurumu tüm ülkeleri kapsamıyor, 63 ülkede yakın ya da denklik durumu söz konusu. Avrupa’da kadınların İngilizce yeterliliği bir önceki seneye kıyasla 19 puan artış gösterirken, Asya ülkelerinde 30 puanlık, Afrika ülkelerinde ise 13 puanlık gerileme dikkat çekiyor.

Yetişkinler İngilizce öğrenmek için treni kaçırdı mı?

Genel kanının aksine yetişkinlerin yüksek düzeyde dil öğrenebilecekleri belirtilen raporda, gerekli eğitimi almanın ve pratik yapmanın çoğunlukla hafife alındığı vurgulanıyor. İngilizce seviyesinin geliştirilmesine yönelik önerilere de yer verilen raporda, “En uygun öğrenme ortamında bir yetişkinin uluslararası yeterlilik standardı CEFR dil seviyesine gelebilmesi için yaklaşık 150 saatlik bir eğitim görmesi ve pratik yapması gerekir. Bu, başlangıç seviyesindeki birinin haftada iki saatlik İngilizce eğitimiyle B1 seviyesine çıkması için üç yıl geçmesi anlamına geliyor. Yetişkin dil eğitim programları ise nadiren bu kadar uzun sürüyor. Yetişkin İngilizce öğrenimine gerçekçi beklentilerle yaklaşmak hem kurumlar hem de bireylerin buraya yaptıkları yatırımları hedefleriyle daha uyumlu hale getirir” önerilerine yer veriliyor. 

Gazete Pencere'yi Google'da Takip Et

Scroll to Top