48 yıl hapis yatan adamın suçsuz olduğu ortaya çıktı

48 yıl hapis yatan adamın suçsuz olduğu ortaya çıktı
ABD'de cinayet suçundan 48 yıldır cezaevinde olan 71 yaşındaki Glynn Simmons'un suçsuz olduğu ortaya çıktı.ABD'nin Oklahoma eyaletinde 1974'te işlenen bir cinayet nedeniyle 48 yıl, 1 ay, 18 gün hapis yatan 71 yaşındaki Glynn Simmons'ın...

ABD'de cinayet suçundan 48 yıldır cezaevinde olan 71 yaşındaki Glynn Simmons'un suçsuz olduğu ortaya çıktı.

ABD'nin Oklahoma eyaletinde 1974'te işlenen bir cinayet nedeniyle 48 yıl, 1 ay, 18 gün hapis yatan 71 yaşındaki Glynn Simmons'ın suçsuz olduğu tespit edildi.

BBC'nin haberine göre Simmons, ABD tarihinde haksız yere en uzun süre cezaevinde kalan kişi oldu.

Simmons, Oklahoma City'de alkollü içki satan bir dükkanın soyulması sırasında Carolyn Sue Rogers'ın öldürülmesi nedeniyle yargılandı, Don Roberts'la birlikte 1975'te suçlu bulunarak idam cezasına çarptırıldı. Cezalar daha sonra ömür boyu hapse çevrildi.

Simmons, cinayet işlendiğinde, eyaleti Louisiana'da olduğunu söylemişti.

Glynn Simmons, Temmuz ayında bir yargıcın yeniden yargılanmasına hükmetmesi sonrası serbest bırakılmıştı. Pazartesi günü bir bölge savcısı, Simmons'ın yeniden yargılanmasını gerektirecek kanıt olmadığını açıklamıştı.

Oklahoma Bölge Yargıcı Amy Palumbo ise Simmons'un masum olduğu yönünde hüküm verdi. Palumbo, "Bu mahkeme, Bay Simmons'un mahkum edilmesine ve hapsedilmesine neden olan suçun onun tarafından işlenmediğini açık ve ikna edici delillerle tespit etmiştir" dedi.

175 bin dolara kadar tazminat

Simmons ise mahkemenin kararı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu, dayanıklılık ve azim konusunda bir derstir. Kimsenin size bunun olamayacağını söylemesine izin vermeyin, çünkü bu gerçekten mümkün olabilir" diye konuştu.

Oklahoma eyaletinde, yanlış yere hapis yatanlara 175 bin dolara (yaklaşık 5 milyon 98 bin Türk Lirası) kadar tazminat ödenebiliyor. Halen karaciğer kanseriyle mücadele eden Simmons, yaşam masrafları ve kemoterapi tedavisi için binlerce dolar bağış toplamıştı.