Akdeniz yine düzensiz göçmenlere mezar oldu: 10 ölü, en az 50 kayıp

Akdeniz yine düzensiz göçmenlere mezar oldu: 10 ölü, en az 50 kayıp
Akdeniz'i geçmeye çalışan düzensiz göçmen teknelerinden biri İtalya'nın güneyinde alabora oldu. Yaşanan faciada en az 50 kişinin kaybolduğu, başka bir teknede 10 düzensiz göçmenin de cansız bedenlerinin bulunduğu bildirildi.

Akdeniz'deki iki göçmen faciasında 10 kişi teknede ölü bulundu, onlarcasının da kayıp olduğu bilgisine ulaşıldı.

İtalyan Rainews24 kanalının haberinde, ülkenin güneyindeki Kalabriya bölgesinin 100 mil açığında düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin alabora olduğu belirtildi.

Göçmenlere yardım eden yük gemisindekilerin 12 kişiyi kurtardığı ve İtalya Sahil Güvenlik ekiplerine teslim ettiği kaydedildi.

Kurtarılan göçmenlerin verdiği bilgiye göre, teknedeki en az 50 göçmen kayboldu.
Bölgede kayıp kişiler için arama kurtarma çalışmasının başlatıldığı bildirildi.

akdenizde-gocmen-faciasi-10-olu-en-az-50-kayip-f8of.webp

Cansız bedenlere ulaşıldı

Orta Akdeniz'de göç güzergahında yer alan Lampedusa Adası açıklarındaki teknede de 10 düzensiz göçmenin cansız bedenlerinin bulunduğu kaydedildi.

Aynı teknede 61 kişinin olduğu, bunlardan 51'inin sivil toplum kuruluşuna ait gemidekiler tarafından kurtarıldığı, 10'unun cansız bedenlerinin tekneden çıkarıldığı ifade edildi.

Bu kişilerin yolculuk sırasında egzoz gazından zehirlenerek hayatını kaybetmiş olabilecekleri belirtildi.

Bu arada, Uluslararası Göç Örgütünün (IOM) derlediği verilere göre, Orta Akdeniz'de yılbaşından 17 Haziran'a kadar 749 düzensiz göçmen denizde kayboldu.
İtalya İçişleri Bakanlığının verilerine göre ise 1 Ocak-17 Haziran döneminde ülkeye denizi aşarak gelen düzensiz göçmenlerin sayısı 23 bin 725 oldu. Geçen yıl aynı dönemde ise bu sayı 55 bin 902 olarak kaydedilmişti.