Apple'a çalışanlarından şok suçlama: Bağışlar İsrail'e gönderildi

Apple'a çalışanlarından şok suçlama: Bağışlar İsrail'e gönderildi
Apple, çalışanlarının bağışlarını İsrail ordusuna göndermekle suçlandı. Bağışlarını derhal soruşturması ve tüm sivil toplum örgütlerine bağışları durdurması isteniyor.

Amerikan teknoloji şirketi Apple ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. The Intercept'in haberine göre, kendilerini "bir grup hissedar, mevcut ve eski çalışanlar" olarak tanımlayan 133 kişinin imzaladığı açık mektupta, Apple'ın bağışlarını derhal soruşturması ve tüm sivil toplum örgütlerine bağışları durdurması talep ediliyor.

Apple, Benevity platformu aracılığıyla çalışanların bağışlarını karşılıyor. Ancak bu bağışların bazıları, illegal yerleşimleri finanse etmekle suçlanan kurumlar aracılığıyla yönlendiriliyor.

Apple yönetimi, konuyla ilgili sorulara yanıt vermedi.

Filistin'i destekleyenleri disipline göndermişlerdi


Nisan ayında, "Apples4Ceasefire" adı altında örgütlenen çalışanlar, Filistin halkına desteklerini ifade eden çalışanların disipline gönderilmesine karşı çıkmıştı.

ABD'nin New York eyaletinde "Bizim Paramızla Değil" adlı grup, İsraillilerin Doğu Kudüs ve Batı Şeria'daki gasbettiği Filistin toprakları için bağış toplama yetkilerini ve statülerini kaybetmeleri için mücadele veriyor.

Uluslararası insan hakları hukukunu ihlal eden faaliyetlerin finansmanıyla ilgili yasaların yeterince uygulanmadığını belirten Anayasal Haklar Merkezi'nden kıdemli avukat Diala Shamas, Apple'ın bu konuda dikkatli olması gerektiğini söylüyor.

Bağış listesinde yer alan kurumlar sorgulanıyor

İsrail ordusunun, işkence ve yargısız infazlarla suçlandığı ve Filistinlilere yönelik suistimallerle ilgili görüntülerin ortaya çıkmasının ardından, Apple'ın bağış listesinde yer alan kurumlar daha da fazla sorgulanıyor.