Bakü-Erivan hattında normalleşme: Ermenistan 4 köyden çekildi

Bakü-Erivan hattında normalleşme: Ermenistan 4 köyden çekildi
Bakü ve Erivan yönetimlerinin mart ayında vardıkları anlaşma gereği Ermeni ordusu 4 köyden çekildi. Azerbaycan askeri 30 yıl sonra köylere girdi.

Ermenistan, Bakü ile varılan anlaşma gereği sınır bölgesinde bulunan dört köyü Azerbaycan'a devretti. Bu köyler yıllar önce Ermenistan'a geçmişti ancak Bakü-Erivan ilişkilerinin normalleştirilmesi adına önemli bir adım atılmış oldu.

Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı adlı dört köyün iadesi, iki ülke arasındaki 16 Mayıs'ta varılan anlaşma sonrası gerçekleşti. Bu adım, iki ülke arasında 12,7 kilometrelik sınırın yeniden belirlenmesini sağladı.

Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi, sınır muhafızlarının köylerden çekilerek yeni sınır hattında pozisyon aldıklarını duyurdu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Şahin Mustafayev de Azeri güvenlik güçlerinin köylere girerek kontrolü ele aldıklarını açıkladı.

1024x718.jpg

Bu adım, iki ülke arasındaki ilişkilerde olumlu bir gelişme olarak değerlendirilirken, bölgedeki istikrarın sağlanmasına yönelik umutları artırdı.

Ne olmuştu?

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Mart ayında Bakü ile barış anlaşması imzalanması yönündeki çabalar kapsamında 1990'lı yıllarda işgal edilen köylerin devredilmesini kabul etmişti.

Paşinyan'ın bu kararı ülkede protesto gösterilerine neden oldu. Göstericiler, yolları trafiğe kapatarak iadelerin geri alınması için hükümete baskı yapmıştı. Ancak başarılı olamadılar.

Azerbaycan ve Ermenistan devletleri, Dağlık Karabağ için iki kez savaştı. 2020'de 44 gün süren 2. Karabağ Savaşı'nı kazanan Azerbaycan, Eylül 2023'te bölgedeki Ermeni halkına yönelik 24 saat süren bir askeri operasyon düzenlemişti.

İkinci savaş sonucunda Bakü, yaklaşık 30 yıl aradan sonra bölgenin kontrolünü geri alırken, etnik Ermenilerin çoğu evlerini terk ederek Ermenistan'a kaçmak zorunda kaldı.

O tarihten beri taraflar arasında kapsamlı bir barış anlaşması için görüşmeler yoğunlaşmış durumda.