DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ: Üretilen antikorların işe yaradığından emin değiliz

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ: Üretilen antikorların işe  yaradığından emin değiliz
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüs tedavisi ile ilgili uyarı niteliğinde bir açıklamada bulundu. DSÖ adına konuşan en yetkili acil durum uzmanı Mike Ryan, iyileşen hastalarının kanlarında ürettikleri antikorların koronavirüse...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüs tedavisi ile ilgili uyarı niteliğinde bir açıklamada bulundu. DSÖ adına konuşan en yetkili acil durum uzmanı Mike Ryan, iyileşen hastalarının kanlarında ürettikleri antikorların koronavirüse karşı koruyup korumadığına ilişkin kesin bir fikirleri olmadığını belirtti.
Ryans etkili olsa bile çok az sayıda insanın kanında antikor üretimine rastlandığını bildirdi. Ryan, bir süre sonra koronavirüse karşı sürü bağışıklığı kazanılıp kazanılamayacağı yönündeki sorulara verdiği yanıtta, “Şu anda bize gelen pek çok ön bilgi, nüfusun oldukça düşük bir yüzdesinin antikor ürettiğini düşündürüyor. Toplumun büyük kesimindeki beklenti sürü bağışıklığının kazanılması yönünde olabilir ancak genel kanıtlar bunun aksini gösteriyor yani bu devletlerin salgın sorununu çözmeyebilir” dedi. Dünya Sağlık Örgütü, hastalığı geçiren kişilerin antikorlar sayesinde tekrar enfekte olmayacağına dair bir bulguya ulaşmadı.