Esma Esad'a lösemi teşhisi kondu

Esma Esad'a lösemi teşhisi kondu
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın eşi Esma Esad'a lösemi teşhisi konuldu. Suriye başkanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre, Esma Esad bazı semptomlar göstermesi üzerine yapılan testler sonucu lösemi tanısı aldı. Esma Esad'ın enfeksiyondan korunmak ama

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın eşi Esma Esad'a lösemi teşhisi konuldu. Suriye başkanlık ofisinden yapılan açıklamada, Esma Esad'ın bazı semptomlar göstermesi üzerine gerekli testlerin yapıldığı ve lösemi teşhisi konulduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Esma Esad'ın enfeksiyondan korunmak için kendini izole edeceği, bu nedenle bir süre toplantı ve etkinliklere katılmayacağı ve kamuoyu önüne çıkmayacağı ifade edildi.

Esma Esad, daha önce göğüs kanserine yakalanmış ve Ağustos 2019'da tamamen iyileştiğini açıklamıştı.

Suriyeli bir aileden gelen Esma Esad, İngiltere'de doğdu ve eğitim aldı. 2000 yılında Beşar Esad ile evlenmeden önce yatırım bankacısı olarak çalışıyordu.

Adı yaptırım listesinde

Suriye Kalkınma Vakfı adlı bir sivil toplum kuruluşunu yöneten Esma Esad, Suriye iç savaşının başladığı 2011'den bu yana asker ailelerine destek olmak için çeşitli kampanyalar düzenledi. Aynı vakıf, Suriye genelinde çeşitli yardım ve kalkınma faaliyetleri organize ediyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve eşi Esma Esad Covid-19'u atlattı | Euronews

Esma Esad, Suriye iç savaşı nedeniyle Batılı ülkelerin yaptırım listesinde bulunuyor. Geçen yıl, eşi Beşar Esad'ın Birleşik Arap Emirlikleri'ne yaptığı seyahate eşlik etmişti. Bu, iç savaşın başladığı 2011'den beri Esma Esad'ın ilk yurtdışı gezisi oldu.

Mart 2011'de, Esad rejiminin muhalif göstericilere sert müdahalesiyle başlayan iç savaşta yarım milyona yakın kişi hayatını kaybetti. 23 milyon nüfuslu ülkenin yarıya yakını evlerinden oldu.