Filistin lideri Abbas’tan ABD’ye kınama: 'İlişkiler yeniden gözden geçirilecek'

Filistin lideri Abbas’tan ABD’ye kınama: 'İlişkiler yeniden gözden geçirilecek'
Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, BMGK'de Filistin'in BM'ye üyelik başvurusunu veto eden ABD'yi kınadı. Abbas, ikili ilişkilerin yeniden gözden geçirileceğini söyledi.

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, Filistin'in BM üyelik başvurusunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) daimi üye ABD tarafından reddedilmesi hakkında açıklama yaptı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'ya konuşan Abbas, "Filistin liderliği, halkımızın çıkarlarının, davamızın ve haklarımızın korunduğundan emin olacak şekilde Birleşik Devletler ile ikili ilişkileri yeniden gözden geçirecek" dedi.

"Utanç verici, sorumsuz..."

ABD'nin BMGK'de veto hakkını kullanmasını eleştiren Mahmud Abbas, söz konusu adımı 'hayal kırıklığı yaratan, müessif, utanç verici, sorumsuz ve haksız' sözleriyle anlattı.

ABD'nin vetosunu 'Filistin halkının hakları, tarihi, toprakları ve kutsallarına yönelik küstah bir saldırganlık' olarak nitelendiren Filistin Yönetimi lideri, bu vetonun aynı zamanda 'uluslararası toplumun iradesine' de karşı olduğunu vurguladı.

Mahmud Abbas, "Dünya, uluslararası hukukun uygulanmasını onaylayıp Filistin haklarının yanında dururken, Amerika, işgali desteklemeyi sürdürüyor ve İsrail'i soykırım savaşını durdurmaya zorlamayı reddediyor" diyerek ABD'nin İsrail'e 'çocukları öldüren ve evleri yok eden silahlar ve finansman sağladığını' kaydetti. Abbas, sözlerini şöyle sürdürdü: "Birleşik Devletler, tüm uluslararası kanunları ihlal etti ve iki devletli çözüm ile bölgede barışı sağlama konusunda verdiği tüm sözleri bir kenara bıraktı."

Filistin Yönetimi lideri Abbas, ABD'nin Filistin sorununa adil bir çözüm bulunmadan Orta Doğu'da istikrar sağlanmayacağını fark etmesinin gerekli olduğunun da altını çizdi.