İtalyan eski milletvekilinden Filistin eylemi: Pencereden atlayıp bayrak astı

İtalyan eski milletvekilinden Filistin eylemi: Pencereden atlayıp bayrak astı
İtalya'da eski milletvekili Stefano Apuzzo, Temsilciler Meclisi'nin bulunduğu Montecitorio Sarayı'nın ön cephesinde Filistin bayrağı astı. Apuzzo, "Gazze'de 35 bin ölüm var. Artık yeter" diye bağırdı.

İtalya'da eski milletvekili Stefano Apuzzo, Temsilciler Meclisi'nin bulunduğu Montecitorio Sarayı'nın ön cephesinde Filistin bayrağı astı. Apuzzo, "Gazze'de 35 bin ölüm var. Artık yeter" diye bağırarak sivillerin öldürülmesine tepki gösterdi.


İtalya'da önceki dönem milletvekillerinden Stefano Apuzzo, parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin balkonuna Filistin bayrakları astı.

Apuzzo "Gazze'de 35 bin kişi öldü. Artık yeter" diyerek Gazze'deki saldırılara tepkisini gösterdi

Yeşiller Partisi'nden 1992-1994 yıllarında milletvekilliği yapan ve halihazırda gelecek ay yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için Yeşiller ve Sol İttifaktan aday olan 58 yaşındaki Apuzzo, Roma'da Temsilciler Meclisi'nin bulunduğu Montecitorio Sarayı'nın ön cephesindeki pencerelerden balkona çıkarak, buraya iki Filistin bayrağı astı. Apuzzo, bayrakları asarken kendisine bakanlara, "Gazze'deki soykırımda İtalyan silahları kullanılmasına yeter. Gazze'de 35 bin ölüm var. Artık yeter. Hem de İtalyan silahlarıyla 35 bin ölüm var Gazze'de" diye bağırdı.


Apuzzo, tek kişilik eyleminin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Devlet kurumlarını ve İtalyan hükümetini uyandırmak için bir çağrı yapmak istedim" dedi. Temsilciler Meclisi'nde bir sergiye gittiğini belirten Apuzzo, "Aldo Moro Salonu'nun yan penceresinden atlayıp, yaklaşık 10 metre yürüdüm sonra da Montecitorio Sarayı'nın ön girişi üzerindeki balkona tırmandım. İki Filistin bayrağı astım. Kimse beni durdurmadı" diye konuştu.

Apuzzo, İtalyan savunma sanayi firmaları "Oto Melara ve Leonardo'nun Gazze'de yaşananlarda başrolde olduğunu" söyledi. Stefano Apuzzo'nun eyleminin ardından Filistin bayrakları, Temsilciler Meclisi görevlileri tarafından kaldırıldı.