Koronavirüs Aralık’ta değil Eylül’de yayılmış olabilir

Koronavirüs Aralık’ta değil  Eylül’de yayılmış olabilir
İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi öncülüğünde yapılan bir araştırma yeni tip koronavirüs yayılımının eylül ayında başlamış olabileceğini ortaya koydu. Araştırma ekibine göre, Covid-19 salgını ilk kez geçen yıl...

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi öncülüğünde yapılan bir araştırma yeni tip koronavirüs yayılımının eylül ayında başlamış olabileceğini ortaya koydu. Araştırma ekibine göre, Covid-19 salgını ilk kez geçen yıl eylül ayı başlarında merkezi Çin kenti Vuhan’dan daha güneyde gerçekleşmiş olabilir. Virüsün kökenini araştıran araştırmacılar, dünyanın dört bir yanından çok sayıda veriyi analiz etti ve virüsün ilk kez 13 Eylül ile 7 Aralık tarihleri arasında yayılmaya başladığını hesapladılar. Araştırma ekibi, virüsün soyunu, genlerin mutasyonu yoluyla organizmaların küresel hareketini haritalayabilen matematiksel bir algoritma olan bir filogenetik ağ kullanarak analiz etti.
Cambridge Üniversitesi genetik uzmanı Peter Forster araştırma sonuçlarını, “Virüs insandan insana bulaşabilecek son mutasyonunu aylar evvel geçirmiş olabilir, ancak bulaşmadan birkaç ay boyunca bir yarasa ya da başka bir hayvanın ya da bir insanın içinde kaldı. Daha sonra, 13 Eylül ve 7 Aralık tarihleri arasında insanlar arasında bulaşmaya ve yayılmaya başladı.” sözleriyle anlattı. Aralık ayı sonlarında toplanan ilk 160 örnek incelenerek yapılan araştırma baktı ABD Ulusal Bilim Akademisi Tutanakları’nda (PNAS) yayınlandı.