Pede benzetilen bina gündem oldu

Pede benzetilen bina gündem oldu
Çin'in Nanjing kentinde planlanan tren istasyonu tasarımı sosyal medyada tartışma yarattı. İlk bakışta erik çiçeğine benzetilen tasarım, bazı kullanıcılar tarafından devasa bir hijyenik pede benzetildi.

Çin'in Nanjing kentinde inşa edilmesi planlanan bir tren istasyonu için teklif edilen tasarım sosyal medya platformlarında viral oldu. Yetkililere göre, tasarım esasında ilhamını erik ağacının çiçeklerinden alıyordu. Kent erik ağaçları ile bilindiğinden Kuzey Nanjing istasyonu için de bu tasarım teklif edilmişti. Fakat Çinli sosyal medya kullanıcıları, tasarımın erik çiçeğinden ziyade hijyenik pede benzediği görüşünde.

BBC'nin haberine göre, Çin'de yaygın kullanılan sosyal medya platformu Weibo'da bir kullanıcı, "Bu, devasa bir hijyenik ped. Bunun erik çiçeğine benzediğini söylemek utanç verici" diye yazdı. Konu, Çin'deki diğer sosyal medya platformlarında da trend oldu.

20 Milyar Çin yuanına mal olacak

Bir diğer Weibo kullanıcısı, "Hepimiz hemen bunun bir hijyenik pede benzediğini söyleyebiliyorken mimarlar bunu yapamıyor mu?" diye sordu.

Bir başka sosyal medya kullanıcısı ise "Bence toplumun regl sebebiyle utandırma konusuna dikkatini çekmek için bu şansı kullanmalıyız. Bu tasarım, zamanının ötesinde" ifadelerini kullandı.

Devlet gazetesi Nanjing Daily'ye göre, bu ön tasarıma Jiangsu yerel hükümeti ve Çin Devlet Demiryolları Grubu tarafından yeşil ışık yakılmış durumda. Yerel basına göre, inşaatın 2024 yılının ilk yarısı bitmeden başlaması bekleniyor. 2017 tarihli bir Nanjing Mornin News haberine göre, tren istasyonunun inşasının 20 milyar Çin yuanına (2.763 milyon dolar) mal olması ve 37,6 kilometre karelik bir alana inşa edilmesi bekleniyor.