Reisi, “Gerçek Vaad” sonrası ilk kez konuştu: 'Operasyon başarılı meşru müdafaaydı'

Reisi,  “Gerçek Vaad” sonrası ilk kez konuştu: 'Operasyon başarılı meşru müdafaaydı'
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Tahran'ın “Gerçek Vaad” operasyonunun ardından ilk kez konuştu. Meşru müdafaa vurgusu yapan Reisi, İsrail'in İran'a herhangi bir saldırı gerçekleştirmesi durumunda “daha güçlü karşılık vereceklerini” belirtti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İsrail'in Şam'da İran Konsolosluğunu hedef alan saldırılarının Devrim Muhafızları tarafından cezalandırıldığını söyledi.

İran’ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in “intikam” vaadinin gerçekleştiğini belirten Reisi “İsrail'e yönelik saldırımız meşru müdafaa hakkı kapsamında gerçekleşmiştir” dedi.

"Cevabımız yeniden pişman edici olacaktır"

Bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Reisi, “Siyonist İsrail rejimi ve destekçileri İran'a karşı pervasızca hareket ederlerse, daha güçlü karşılık veririz. Ülkemizin çıkarlarına yönelik her türlü macera arayışına cevabımız yeniden pişman edici olacaktır. Siyonist İsrail rejiminin destekçileri, bu rejimi körü körüne desteklemeyi bıraksınlar" ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan yaptığı açıklamada, “Meşru müdafa hakkımızı kullanmamız, İran’ın bölgesel ve uluslararası barış ve istikrara karşı sorumlu tutumunun bir göstergesidir. İran İslam Cumhuriyeti’nin bu aşamadan sonra savunma operasyonunu devam ettirme gibi bir niyeti yoktur. Ancak gerek duyulması durumunda, her türlü saldırıya karşı ülkenin yasal çıkarlarını korumak konusunda geri adım atmayacaktır" dedi.