Alanya'nın fıstıklı limonatası tescillendi ve coğrafi işaret aldı

Alanya'nın fıstıklı limonatası tescillendi ve coğrafi işaret aldı
Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), Antalya'nın Alanya ilçesinin yöresel içeceği fıstıklı limonatayı tescilledi ve coğrafi işaret verdi.

Antalya'nın Alanya ilçesinin yöresel içeceklerinden fıstıklı limonata, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından (TÜRKPATENT) tescillendi ve coğrafi işaret aldı. Alanya Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, fıstıklı limonatanın Alanya sofrasının önemli bir içeceği olduğu belirtildi.

Fıstıklı limonatanın Alanya Belediyesi'nin girişimleriyle tescilli lezzet haline geldiği belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Bilindiği üzere, 'fıstıklı limonata', Alanya'da sünnet, nişan ve söz merasimlerinin yanı sıra misafir ağırlamalarında sıkça ikram edilen, geçmişten bu yana Alanya sofralarının karakteristik içeceği. Bu niteliğiyle 'fıstıklı limonata' tarifi, soyut kültür hafızasını ve mutfak kültürünü korumak adına yapılan çalışmalar kapsamında Alanya Belediyesi'nce yapılan müracaatla koruma altına alındı. Tescilli tarife uygun fıstıklı limonata satışı yaptığını belgelendirmek isteyen işletmelerin Alanya Belediyesi'ne müracaat etmeleri bekleniyor."