‘25 milyon kişide silah var’

‘25 milyon kişide silah var’
AK Parti’nin silahlanmaya yönelik özendirici söylemlerden kaçınması gerektiğini ifade eden İYİ Parti’li Nuri Okutan, “Yüzde 85’i ruhsatsız olmak üzere yaklaşık 25 milyon kişide silah bulunuyor” dedi.Şiddete karşı...

AK Parti’nin silahlanmaya yönelik özendirici söylemlerden kaçınması gerektiğini ifade eden İYİ Parti’li Nuri Okutan, “Yüzde 85’i ruhsatsız olmak üzere yaklaşık 25 milyon kişide silah bulunuyor” dedi.
Şiddete karşı kamu spotlarına ve eğitimlere ağırlık verilmesi gerektiğini kaydeden Okutan, şiddet olaylarında yüzde 69 artış olduğunu belirterek, dikkatli olunması uyarısında bulundu. Okutan, “AK Parti iktidarı, caydırıcı, zorlaştırıcı önlemler almak yerine, silah alımını kolaylaştırıp, mermi hakkını 5 katına çıkaran düzenlemeler yaparak bu sorunu daha da derinleştiriyor. Bu durum ciddi bir tehdit oluşturuyor” dedi.
Sözcü gazetesine konuşan Okutan, şunları söyledi:
İçişleri Bakanlığı’nın 2017 faaliyet raporunda 106 bin 740 silahın kayıp olduğu belirtiliyor. 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece de TSK’ya ait bazı silahların kaybolduğunu ve bu silahların ülke genelinde arandığını Milli Savunma Bakanlığı (MSB) dile getirmişti.
Son dönemde artan bir şekilde ‘Artık ellerinde yeterince mühimmat olduğunu’, ‘ölüm listelerinin hazır olduğunu’ belirten bazı hükümet yanlısı kişilerce insanlar alenen tehdit edilmeye başlandı. Bu TV yayınlarında bile söylenir hale geldi.
İktidara yakın ancak uzmanlık alanları dahi belli olmayan kadrolu yorumcular, sanki tek bir yerden komut almışçasına ve birbirileriyle yarışırcasına tehdit ve hakaret yarışına giriyorlar. Toplumu kin ve düşmanlığa tahrik etmekten çekinmiyorlar. O şahıslar bu cesareti nereden alıyor?”