AK Parti’den Dijital Atak

AK Parti’den Dijital Atak
AK Parti’nin medyadaki dijital dönüşümle ilgili hazırladığı raporda, ‘siber vatan’ vurgusu yapılarak, “Önümüzdeki süreçte kendi verilerimizi ve bu verilerin işlenerek kültürel kimliğimize uygun içerik üreten dijital...

AK Parti’nin medyadaki dijital dönüşümle ilgili hazırladığı raporda, ‘siber vatan’ vurgusu yapılarak, “Önümüzdeki süreçte kendi verilerimizi ve bu verilerin işlenerek kültürel kimliğimize uygun içerik üreten dijital platformların oluşturulması elzemdir” denildi.
AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal, medyadaki dijital dönüşümle ilgili 94 sayfalık bir rapor hazırladı. Önceki gün MYK’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan raporda, Z kuşağı olarak tabir edilen 16-23 arasındaki yaklaşık yedi milyon gencin 2023 yılında ilk defa oy kullanacağı anlatıldı. Raporda “Onların içine doğdukları yeni medya düzeni, veri ve içerik sağlayıcılar tarafından devlet otoritesi, egemenliği ve siyaseti de aşan bir meydan okumayla karşımıza çıkıyor. Buna cevabımız ‘siber egemenlik’, ‘siber vatan’ ve dijital Türkiye ile olmalıdır” denildi.
“Mobil uygulamaların çoğunluğu dış kaynaklıdır” tespiti yer alan raporda, salgın boyunca internet trafiğinin yüzde 11’inin Netflix’ten, yüzde 15’inin YouTube’dan, yüzde 12,7’sinin de WhatsApp’tan oluştuğu belirtildi. Raporda, şu değerlendirmeler dikkat çekti: “Yerli teknolojilerle, Siber Vatan’ı koruyarak, kendi verisini üreten bir toplumu mu, yoksa uluslararası dijital düzen tarafından işlenen veriyi indiren bir toplum mu olacağız? Aksi takdirde zihinleri veri sömürgeciliğinin bağımlısı olmuş gençlerimiz olacak.”
Raporda Z kuşağı için sosyal medyanın önemi vurgulanırken “Oy verme davranışı dijital mecralar tarafından doğrudan manipüle edilebiliyorsa; bu yeni Z kuşağı genç seçmen kitlesi başta olmak üzere tüm kullanıcılar yeni bir farkındalıkla donatılmalıdır” ifadeleri kullanıldı.