‘BEN ARTIK TÜİK VERİLERİNE BAKMIYORUM’

‘BEN ARTIK TÜİK VERİLERİNE BAKMIYORUM’
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan katıldığı bir canlı yayında Vakıfbank ve Halkbank yönetimlerine yapılan atamalardan yola çıkarak Türkiye’de insan kaynağı kalitesinin düştüğünü söyledi. Babacan TUİK verilerine...

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan katıldığı bir canlı yayında Vakıfbank ve Halkbank yönetimlerine yapılan atamalardan yola çıkarak Türkiye’de insan kaynağı kalitesinin düştüğünü söyledi. Babacan TUİK verilerine ilişkin tespitlerini ise bakan olduğu dönemden örnek vererek yaptı. Babacan’ın açıklamaları özetle şöyle:
• Ben artık TUİK verilerine bakmıyorum. Eskiden çok yakından takip ederdim. Her ayın üçüncü günü saat 10.00’da açıklanırdı. TÜİK bağımsız olduğu için bakan olduğum dönemde saat 09.59’da bile rakamları istemezdim onlardan. Ben basından öğrenirdim enflasyonun yüzde kaç çıktığını.
• Çünkü TÜİK bağımsız ve gerçekten o ölçümü yapması gerekiyor. Ben artık bakmıyorum çünkü bakmanın bir anlamı yok. Veri güvenilirliği kalmadı Türkiye’de. Bu veri güvenilirliğini devletin açıkladığı rakamlara güvenin tekrar inşa edilmesi çok önemli.
EBUBEKİR ŞAHİN VE HAMZA YERLİKAYA’NIN BANKA YÖNETİMLERİNE ATANMASI
• Türkiye ne oldu da bu kadar büyük krizlerin içerisinde yuvarlanıyor? İki tane önemli sebep gösteririm. Birincisi insan kaynağı kalitesindeki erozyon. Kamu yönetiminde, devlet yönetiminde, işini bilen, yetkin insanların sayısı artık bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar…
• Kararlar da istişare yapılmadan alınıyor. Hangi kurum olursa olsun. Önce dürüst ve yetkin insanlarla çalışacaksınız ve kararlarınızı istişare ile alacaksınız. Şu anda ikisi de yok.
ERDOĞAN İLE MALİ KURAL YÜZÜNDEN TERS DÜŞTÜM
• Mali kurallara bağlı maliye politikalarının benimsenmesi gerektiğini önerdim. Erdoğan ‘Kendi içimizde IMF yaratmaya gerek yok” dedi.
• Başarıları kalıcı kılalım istedik. Bunu mali kuralla yapmak istedik. TBMM’de Plan Bütçe Komisyonu’nda oy birliğiyle geçti. Genel Kurul’da oylamaya birkaç saat kala gelen talimatla durduruldu. Bana sordular o zaman, ben o konuda konuşmama kararı aldım dedim.”