Davutoğlu: Otokrasi hastalıktır

Davutoğlu: Otokrasi hastalıktır
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Halk TV’de Özlem Gürses’in sorularını yanıtladı.Başbakanlığı sırasında yapılanları darbe olarak nitelendiren ve bundan ‘Pelikan’ yapılanmasının sorumlu olduğunu söyleyen...

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Halk TV’de Özlem Gürses’in sorularını yanıtladı.
Başbakanlığı sırasında yapılanları darbe olarak nitelendiren ve bundan ‘Pelikan’ yapılanmasının sorumlu olduğunu söyleyen Davutoğlu şu ifadeleri kullandı:
“1 Mayıs Pelikan dosyası çıktığı gün, yayınlanan yazılara paylaşımlara bakın Pelikan odur. Baktım ki bunun arkasında talimatla yürütülen işler var. Sayın Cumhurbaşkanı bunların olduğu yalıyı ziyaret etti. O gün Pelikan dosyası üzerinden bana karşı kampanya yürütenler, şimdi birbiri ardından kampanya yürütüyor. Bakanlar arası mücadele yürütülüyor. Sayın adalet Bakanı Abdulhamit Gül buradan adını zikrediyorum.”
‘OTOKRASİ GETİRİR’
“Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denilen sistem demokratik kriterler çerçevesinde noksandır. Eski sistem de noksandı. Eskiye dönmek değildir bizim niyetimiz ama bu sistem her an otokrasiyi getirecek bir sistemdir. Bugünkü Cumhurbaşkanlığı kararlarının niteliği, Meclis’in azalan rolü, bir partinin genel başkanının aynı zamanda cumhurbaşkanı olması, o genel başkanın meclis aritmetiğini ipotek altına almasına yol açıyor.