Dışişleri'nden Karabağ açıklaması: Azerbaycan, kendi egemen toprakları üzerinde gerekli gördüğü tedbirleri alıyor

Dışişleri'nden Karabağ açıklaması: Azerbaycan, kendi egemen toprakları üzerinde gerekli gördüğü tedbirleri alıyor
Azerbaycan, Karabağ bölgesinde Ermenistan askeri güçlerine karşı operasyon başlattı. Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada barış çağrısı yaptı, "Meşru ve haklı endişelerin giderilmemesi neticesinde Azerbaycan,...

Azerbaycan, Karabağ bölgesinde Ermenistan askeri güçlerine karşı operasyon başlattı. Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada barış çağrısı yaptı, "Meşru ve haklı endişelerin giderilmemesi neticesinde Azerbaycan, kendi egemen toprakları üzerinde gerekli gördüğü tedbirleri almak durumunda kalmıştır" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde bulunan gayrimeşru Ermeni silahlı unsurlarca Azerbaycan ordusu mensuplarına ve güvenlik görevlilerine yönelik uzun süredir devam eden silahlı saldırılar ve provokasyonlara karşı, Azerbaycan ordusu tarafından bugün (19 Eylül) münhasıran askeri unsurların hedef alındığı bir anti-terör operasyonu başlatılmıştır.

İkinci Karabağ Savaşı’nın sona ermesinden bu yana geçen yaklaşık üç yıllık sürede sahadaki duruma ilişkin olarak sürekli dile getirdiği meşru ve haklı endişelerin giderilmemesi neticesinde Azerbaycan, kendi egemen toprakları üzerinde gerekli gördüğü tedbirleri almak durumunda kalmıştır.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında bugüne kadar titizlikle yürütülen kapsamlı görüşme sürecinin sonuç odaklı olarak devamının sağlanmasının, bölgede barış, güvenlik, refah ve kalıcı istikrarın tesisi için yegâne yol olduğuna inanıyoruz.