Diyanet ‘Ayasofya’ için de konuştu

Diyanet ‘Ayasofya’ için de konuştu
Ayasofya’nın cami olarak açılmasına destek veren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya’nın ibadete açılmasının kendisini mutlu edeceğini söyledi.Ayasofya’nın cami olarak açılmasıyla ilgili tartışmalara Diyanet...

Ayasofya’nın cami olarak açılmasına destek veren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya’nın ibadete açılmasının kendisini mutlu edeceğini söyledi.
Ayasofya’nın cami olarak açılmasıyla ilgili tartışmalara Diyanet İşleri Başkanı li Erbaş da katıldı. Hürriyet yazarı Nedim Şener’e açıklamalarda bulunan Ali Erbaş, “Elbette Ayasofya’nın ibadete açılması çok mutlu eder. İnşallah açılır. Açılırsa Diyanet İşleri Başkanlığı olarak tüm camilerimizde olduğu gibi yine dini hizmetlerimizi vereceğiz” dedi.
Erbaş, “Peki Ayasofya’daki mozaikler ne olacak?” sorusuna, “Kişisel görüşüm yerine Din İşleri Yüksek Kurulu’nun kararı önemli olacaktır. Elbette oradaki tarihi eserlerin korunması ve tarihi eserlere zarar verecek bir durum olmaması önemli. Bu konuda yazılı başvuru yapıldığında, kurul bir karar açıklayacaktır.” yanıtını verdi. Şener, konuyla ilgili olarak eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile de görüştüğünü söyledi. Şener, Görmez’in şu ifadeleri kullandığını kaydetti:
“Benim görev yaptığım dönemde açılmasını çok isterdim, şahsi olarak çok mutlu olurdum. Ama olsun, önemli olan açılmasıdır. Ayasofya’yı kilise olarak görenler bile var. Oysa 1453’ten beri Ayasofya camidir. Şimdi geleyim Ayasofya’daki mozaiklerin ibadete engel bir durum olup olmadığına… Önce şunu söyleyeyim: Hiçbir ilmihal kitabında ‘Resim olan yerde namaz kılınmaz’ diye bir ibare bulamazsınız, sadece mekruhtur, yani tercih edilmemesi istenir. Ayrıca kıble yönünde resimler olmadığı için ibadet etmeye bir engel yok.”