Dünya sağlık örgütü çok karamsar

Dünya sağlık örgütü çok karamsar
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüse karşı birçok ülkenin önlemleri hafiflettiği bir dönemde salgının küresel açıdan kötüye gittiği uyarısında bulundu. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, son 10 günün...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüse karşı birçok ülkenin önlemleri hafiflettiği bir dönemde salgının küresel açıdan kötüye gittiği uyarısında bulundu. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, son 10 günün dokuzunda dünya çapında 136 bin yeni vaka tespit edildiğine dikkat çekerek, “Şu an hiçbir ülkenin ayağını frenden kaldıracağı bir zaman değil” dedi.
KÜRESEL ÇAPTA KÖTÜLEŞİYOR
“Durum Avrupa’da düzelmekte olsa da, küresel çapta kötüleşiyor” diyen Ghebreyesus, yeni açıklanan 136 bin vakanın yaklaşık yüzde 75’inin başta Amerika kıtaları ve Asya olmak üzere sadece 10 ülkede saptandığını söyledi.
TEHDİT: REHAVET
DSÖ Genel Direktörü, en büyük riskin rehavet haline geldiğini belirterek, dünya nüfusunun büyük bölümünün hâlâ virüse yakalanma ihtimali bulunduğu konusunda uyardı.

Asemptomatik vakalardan bulaşması nadir

DSÖ’den yapılan bir diğer açıklamada da virüs taşıdığı halde hastalık belirtisi göstermeyen “asemptomatik” hastalardan virüsün bulaşmasının “çok nadir” olduğu belirtildi. Maria Van Kerkhove, koronanın nasıl bulaştığıyla ilgili farklı ülkelerden gelen verileri incelediklerini ve Kovid-19’un asemptomatik birinden başka birine bulaşmasının çok nadir olduğunu ifade etti.