Hangi ülke kaç doz aşı yaptı

Hangi ülke kaç doz aşı yaptı
Koronavirüsle mücadelede aşı uygulaması birçok ülkede başladı. Şu ana kadar en fazla aşı yapan ülke 9 milyon doz ile Çin. Nüfusa oranla bakıldığında ise İsrail ilk sırada. Ülkede şu ana kadar her 100 kişiden 20’si aşılandı.Dünya’da...

Koronavirüsle mücadelede aşı uygulaması birçok ülkede başladı. Şu ana kadar en fazla aşı yapan ülke 9 milyon doz ile Çin. Nüfusa oranla bakıldığında ise İsrail ilk sırada. Ülkede şu ana kadar her 100 kişiden 20’si aşılandı.
Dünya’da aşılama tahmin edilenden daha yavaş gidiyor. 7,5 milyar nüfusu olan dünyada şu ana kadar sadece 23,5 milyon doz aşı yapılmış durumda. Bu aşılamanın hızla başladığı ülkelerde bile toplumsal bağışıklık için gerekli orana çok uzak.
En fazla doz aşı uygulanan ülkeler sıralamasına bakıldığında birinci sırada yaklaşık 1,4 milyarlık nüfuslu Çin var. Çin’de şimdiye kadar sadece 9 milyon doz aşı yapıldı. Çin’i pandemiden en fazla etkilenen ülke olan ABD takip ediyor. 330 milyon nüfuslu ABD’de şimdiye kadar 6,69 milyon doz aşı uygulandı.
Üçüncü sırada aşı yarışında çok hızlı davranan İsrail bulunuyor. 8,8 milyon nüfuslu ülkede şimdiye kadar 1,69 milyon doz aşı yapılmış durumda. Dördüncü sırada son günlerde vaka ve can kaybı rekorları kıran İngiltere yer alıyor. 66 milyon nüfuslu İngiltere’de şimdiye kadar uygulanan aşı miktarı 1,32 milyon doz.
Beşinci sıradaki 9,6 milyon nüfuslu Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise şimdiye kadar 1 milyondan fazla kişiye aşı yapıldı.
Doz miktarı olarak listede Çin birinci sırada gözükse de, nüfusa oranla yapılan aşı dozu listesine bakıldığında, sıralama değişiyor. 8,8 milyon nüfuslu İsrail’de her 100 kişiden 19,5’u, yani nüfusun yüzde 20’si aşılanmış durumda. İsrail dünyada nüfusuna oranla en fazla aşılama yapılmış ülke konumunda bulunuyor. İkinci sırada ise Birleşik Arap Emirlikleri var. 9,6 milyon nüfusa sahip ülkede her 100 kişiye 10 doz aşı yapıldığı görülüyor. Türkiye’de ise Çin’den gelen 3 milyon dozluk aşının inceleme süreci yeni haftada tamamlanacak. Eğer aşı güvenirlilik testlerini geçerse, aynı hafta aşılama başlayacak.