İYİ Partili Nebi Hatipoğlu: Yerel seçimde AKP ve MHP ile ittifak yapılmalı

İYİ Partili Nebi Hatipoğlu: Yerel seçimde AKP ve MHP ile ittifak yapılmalı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti'nin yerel seçimlerde ittifak yapıp yapmayacağına dair tartışmalar sürerken İYİ Partili isimden çarpıcı açıklamalar geldi. Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, yerel seçimde AKP...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti'nin yerel seçimlerde ittifak yapıp yapmayacağına dair tartışmalar sürerken İYİ Partili isimden çarpıcı açıklamalar geldi. Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, yerel seçimde AKP ve MHP ile ittifak yapılması gerektiğini söyledi.

Hatipoğlu, “CHP’den sadece köstek gördük. Eskişehir’de hiçbir destek vermediler” şeklinde konuştu.

T24’e değerlendirmelerde bulunan Hatipoğlu, İYİ Parti’nin CHP ile birlikte hareket etmesinden dolayı zarar gördüğünü düşündüğünü belirterek, “Yaklaşan yerel seçimlerde partimizin CHP ile ortak hareket etmesine şahsi görüşüm olarak karşıyım. Bu sadece benim değil partimizin milletvekillerinin genel görüşü” dedi.

Hatipoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, partililerle yaptığı değerlendirmenin ardından alınacak karara uyacaklarını vurgularken yerel seçimlerde AKP ve MHP’nin desteklenmesi gerektiğini savundu. Hatipoğlu, “Milletvekili olduğum ve yaşadığım şehir olan Eskişehir’den örnek vereyim. Belediye uzun yıllardır CHP’de. Şunu söylemeliyim; Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Hocamız Eskişehir’de çok büyük işler başardı. Ancak yaşı geldi 88’e. Yeni bir dönemde Eskişehir’e ne verebilir, alternatif yok mu? Bunlar can alıcı sorular” ifadesini kullandı.

“İşlevsiz ortaklığa son verme zamanı geldi”

İYİ Parti olarak genel seçim kampanyasında CHP’den sadece köstek gördüklerini kaydeden Hatipoğlu, “Nobran tavırla karşılaştık her yerde, her alanda.  Bize Eskişehir’de hiçbir destek vermediler ki biz onlara çok verdik. CHP-İYİ Parti iş birliğinde kaybeden hep biz oluyoruz. Bence artık bu bizim adımıza işlevsiz ortaklığa son verme zamanı geldi” diye konuştu.

“İYİ Parti hep kazananı belirleyecek durumda”

Eskişehir’de CHP ve AKP’nin yaklaşık 200’er bin oyu bulunduğunu kaydeden Hatipoğlu, “Belirleyici parti ise 90 bin ile İYİ Parti. Bu Türkiye’nin birçok bölgesinde de böyle. İYİ Parti hep kazananı belirleyecek durumda. Ben diyorum ki CHP ile işbirliği tartışmaya açılabilir ve sağ partilerin oluşturduğu blok desteklenebilir. Bence Eskişehir'de mesela AKP-MHP desteklenebilir. Sonuç tartışmasız galibiyet olacaktır ve Eskişehir için de hayırlısı budur” dedi.

Hatipoğlu, ittifak yapılmaması halinde ise İYİ Parti’nin her yerde kendi adaylarını göstermesi gerektiğini savunarak, şunları söyledi:

Türkiye’nin her yerinde teşkilatımız yerli yerinde ve partimiz içinde kalibresi inanılmaz yüksek kadrolar mevcut. Bu da bir seçenek. Örneğin Eskişehir; belediyeciliği çok iyi bilen, pırıl pırıl partililerimiz mevcut.  Yeter ki partimiz büyüsün güçlensin, tek düşüncem bu.” 

"CHP kendi arasında da acayip kavgalı."

Eskişehir’de yerel medyaya da açıklamalarda bulunan Hatipoğlu, CHP’de yaşananlara dikkat çekerek şu ifadeleri kullanmıştı:

“CHP kendi arasında da acayip kavgalı. Ahmet Ataç, Yılmaz Hoca’dan musdarip. Büyükerşen ile Ataç Kazım Kurt’u istemiyor. Kazım Kurt örgütle birlikte İmamoğlu’nu destekliyor. Kılıçdaroğlu, Kurt’u bir daha aday gösterir mi? CHP teşkilatı her dönem adayları Hoca belirliyor diye Hoca’ya kızıyorlar. Hoca da hiç kabul etmiyor. CHP kendi içindeki bu bölünmüşlüğü vatandaş görmüyor sanıyor. Vatandaş hepsinin farkında. CHP’nin oyu azalacak, Hoca’nın eski aktifliği yok oluyor. Onun için belediye seçimlerinde çok farklı bir tablo çıkabilir ortaya.”