Moldova da askeri harekat içinde, gözdağı mı gaf mı?

Moldova da askeri harekat içinde, gözdağı mı gaf mı?
Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’nun, Ukrayna operasyonu konusunda Güvenlik Konseyi’ne bilgi verirken çekilen ve Moldova’yı da askeri harekat içinde gösteren harita sosyal medyada viral oldu. Operasyon planının, bu...

Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’nun, Ukrayna operasyonu konusunda Güvenlik Konseyi’ne bilgi verirken çekilen ve Moldova’yı da askeri harekat içinde gösteren harita sosyal medyada viral oldu. Operasyon planının, bu yolla ifşa mı edildiği yoksa gözdağı mı verilmek istendiği tartışıldı.

Söz konusu Güvenlik Konseyi toplantısı, Belarus televizyonundan canlı yayınlandı. Görüntülerde, Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko bir haritanın önünde, elinde çubukla Güvenlik Konseyi’ne operasyona ilişkin bilgi veriyor.

Askerlerin hareketlerini anlattığı düşünülen haritada, Ukrayna ile NATO üyesi Romanya arasında yer alan Moldova’nın da işaretli olması, Rusya’nın bu ülkeye de girmeyi planladığına dair iddiaları beraberinde getirdi.

Haritada aynı zamanda, Ukrayna’nın dörde bölünmüş şekilde görülmesi de dikkat çekti. Görüntüleri paylaşan Belaruslu muhalif gazeteci Tadeusz Gizcan, haritanın ‘gerçek bir işgal haritası’ gibi göründüğünü ve Rusya’nın ‘Ukrayna’dan sonraki planlarını gösteriyor olabileceğini’ söyledi.

Lukaşenko, Ukrayna sınırındaki askeri birliklerinin büyüklüğünü iki katına çıkarmaya karar verdiklerini de açıkladı.

Lavrov: 3. Dünya Savaşı yıkıcı olur

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’nın nükleer silah edinmesine izin vermeyeceklerini belirterek, “3. Dünya Savaşı nükleer ve yıkıcı olur” ifadelerini kullandı. Rus TASS haber ajansına konuşan Lavrov, Kiev’in nükleer silaha sahip olmasını “gerçek tehlike” olarak nitelendirdi.