Prof. Azap: İkinci dalga kış aylarında

Prof. Azap: İkinci dalga kış aylarında
“Koronavirüs salgınında ikinci dalga yaşanacak mı?” sorusu tartışılmaya devam ediyor. Haber Global kanalında açıklamalarda bulunan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Alpay Azap, yaz aylarında ikinci dalganın beklenmediğini...

“Koronavirüs salgınında ikinci dalga yaşanacak mı?” sorusu tartışılmaya devam ediyor. Haber Global kanalında açıklamalarda bulunan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Alpay Azap, yaz aylarında ikinci dalganın beklenmediğini söylerken, sonbahar ve kış aylarında yaşanabileceğini ifade etti.
Haber Global kanalına konuşan Azap, yaz aylarında ikinci dalganın beklenmediğini ancak sonbahar ve kışta bunun gerçekleşebileceğini söyledi. Azap, “Sonbahar, kışta 2020 yılının sonlarına doğru bir ikinci dalga olma olasılığı var gerçekten. Bu solunum virüsleri tıpkı grip, nezle yapan virüsler gibi, kapalı ortamları severler. Soğuk havayı severler ve ultraviyole ışınlarından da hiç hoşlanmazlar. Dolayısıyla havaların soğumasıyla tam da onların seveceği, daha kolay bulaşabileceği, insanlar arasında daha kolay dolaşabilecekleri bir ortam oluşmuş oluyor” dedi.
Azap, “Grip nasıl ki kasım, aralık aylarında artış gösterir, ocak şubat gibi çok grip vakası görürüz, sonra havaların ısınmasıyla birlikte grip vakaları azalır, yazın tek tük grip vakasıyla karşılaşırız, bu virüs de aynen onun gibi. Zaten çok benziyor pek çok özelliği grip virüsünü andırıyor” ifadelerini kullandı.