Prof. Tank: Salgın Türkiye’de 180 gün sonra bitebilir

Prof. Tank: Salgın Türkiye’de  180 gün sonra bitebilir
Karşılaştırmalı veri analizi yaparak Türkiye’de salgının biteceği tarihe ilişkin sonuçlar aldıklarını söyleyen Prof. Dr. Fatih Tank, değerlendirmelerde bulundu.Tüm ülkelerin koronavirüs verilerini analiz edip bu verileri...

Karşılaştırmalı veri analizi yaparak Türkiye’de salgının biteceği tarihe ilişkin sonuçlar aldıklarını söyleyen Prof. Dr. Fatih Tank, değerlendirmelerde bulundu.
Tüm ülkelerin koronavirüs verilerini analiz edip bu verileri Türkiye’yle karşılaştırdıklarını belirten Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Aktüerya Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Tank, ellerindeki verilerle simülasyon yaptıklarını buna göre salgının Türkiye’de başladığı tarih olan 11 Mart’tan 180 gün sonra yok olmasını beklediklerini dile getirdi. Türkiye’nin pik noktasını gördüğünü, uçağın piste inmek için alçaldığı sürece benzer bir şekilde salgının da aşağı yönlü hareket ettiğini ifade eden Tank, “Azalma büyüme faktörleri dikkate alınarak sayıları iterasyon yöntemleriyle incelediğimizde 180 gün sonra bitebileceği gözüküyor; ama bu mevcut koşullarda. Mevcut koşullar derken bu kısıtlama anlamında değil, ölüm oranlarımız, ölüm sayılarımız, büyüme faktörümüz bunları dikkate aldığımızda 180 gün gibi gözüküyor. Bunlar tabii ki birer gösterge. Biz önlemlerimizden ne kadar uzaklaşırsak bu öteye atacaktır. Son vakalarımıza baktığımızda, simülasyon çalışmalarını yaptığımızda 1 Ağustos itibarıyla 56 tane vaka tespit edilmesini bekliyoruz. Ama tabii ki bunlar bir simülasyon sonucu, eğer biz kendi kişisel önlemlerimizi değiştirirsek bu tabii ki rakamlara yansıyacaktır ve rakamlarda değişiklik olabilir” dedi.