Soylu ile HDP arasında ‘kaset’ tartışması

Soylu ile HDP arasında ‘kaset’ tartışması
İçişleri Bakanı Soylu, Kanal D’de yayınlanan “Neler Oluyor Hayatta” programında, HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Abdullah Öcalan’a uygulanan görüş yasağını protesto etmek için düzenlediği Gemlik yürüyüşü...

İçişleri Bakanı Soylu, Kanal D’de yayınlanan “Neler Oluyor Hayatta” programında, HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Abdullah Öcalan’a uygulanan görüş yasağını protesto etmek için düzenlediği Gemlik yürüyüşü için Duran Kalkan’ın talimat verdiğini öne sürdü:
“Bundan bir ay önce Duran Kalkan bir talimat veriyor. Diyor ki Türkiye’nin her yerinden Apo’nun tecrit edildiğini protesto edebilmek için… Bir teröristin ne yapılması lazım? Bunun için 81 ilden Bursa Gemlik’e gideceksiniz ve burada bunu protesto edeceksiniz. Peki biz ne yaptık bu talimatı izledik. Tekirdağ merkezli bir operasyon yaptık. İstihbaratımız, terör birimlerimiz KCK tipi bir yapılanmayı tespit ettiler ve ciddi bir operasyon yaptılar. Bu operasyonda Gemlik yürüyüşündeki tüm kodları biz aldık. Türkiye’nin hiçbir yerinde adım attırılmadı. İstanbul Kadıköy’de milletvekilleri de Gemlik’e gitmek istiyordu.”

HDP ve DBP’li millevtekillerini kastederek “Bunlara milletvekili denmesine karşıyım” diyen Soylu, “Bunlar PKK’nın dışında en ufak bir adım atamazlar. Pervin Buldan’a Murat Karayılan’ın gönderdiği bir kaset var. Bunlar esirler. Terör örgütünün esiriler, hem o ideolojiye sahipler ama kurtulmak isteseler de kurtulamazlar. Türkiye’deki bir takım meseleleri HDP üzerinden görmek cehalettir, aymazlıktır, ihanettir” ifadelerini kullandı.


ELİNDEKİNİ AÇIKLASIN, AÇIKLAMIYORSA SUÇ İŞLİYOR
Soylu’nun iddialarına HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar tepki gösterdi. Meclis’te bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Sancar, Soylu’nun HDP milletvekili ve yöneticilerine “iftira attığını” savundu. Soylu’nun 21 Şubat 2021’de Gara operasyonu ile ilgili Meclis’te yaptığı konuşmada, “HDP’li bir milletvekilinin Gara’ya gittiği, daha sonra bu ismin Dilan Dirayet Taşdemir olduğunu açıkladığını anımsatan Sancar, Soylu’nun bu iddiasını kanıtlayamadığını belirtti. “Bu bir defa suç. İçişleri Bakanı, elinde bir bilgi varken bunu açıklamıyorsa, suç delilini saklamak, suçtur” diye ekledi.

Sancar, “Kaset mi var, kamuoyuna açıklasın. Savcılıklara mı veriyor; versin. Ne gerekiyorsa onu yapsın. Öyle kuru sıkı şantajlarla ve açık iftiralarla herhangi bir sonuç elde edemez” dedi.