TABLO TEDİRGİN EDİCİ

TABLO TEDİRGİN EDİCİ
Haziranda başlayan yeni normal, tedbirlere uymayanlar nedeniyle eski normale dönünce rakamlar da uyarı verdi. Son tablo’da vaka sayısı 1459’a yükseldi. Sağlık Bakanı Koca tabloyu duyururken, “Vaka sayısındaki artış tedbirlere...

Haziranda başlayan yeni normal, tedbirlere uymayanlar nedeniyle eski normale dönünce rakamlar da uyarı verdi. Son tablo’da vaka sayısı 1459’a yükseldi. Sağlık Bakanı Koca tabloyu duyururken, “Vaka sayısındaki artış tedbirlere uymayanları uyarıyor” dedi. Son tabloda iyileşenlerin sayısı da yeni tespit edilen vakalardan az.

Türkiye’yi tedirgin eden tablonun nedeni yeni normalin ‘maske, mesafe ve hijyen’ kurallarına yeterince uyulmaması. Dün İstanbul’da çekilen fotoğaraflar da bunun ispatı. Sahillerde mesafe kuralına uyulmadan piknik yapıldı, ağzı ve burunu kapatması gereken maske şapka gibi kafaya takıldı veya ellere kollara aksesuar yapıldı.

İçişleri Bakanlığı, nikahlarda uygulanacak prosedürlere dair 24 maddelik bir genelge yayımladı. Genelge kapsamında, nikahlar bulaş riskini azaltmak için mümkün olduğunca açık havada yapılacak. Gelin, damat, nikah memuru ve şahitler nikah süreci boyunca maske takacak, mesafe korunacak. Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak. Ayrıca dans/oyun vb. amaçla müzik yayını da yapılmayacak.

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine, “Nikah Merasimlerinde Uygulanacak Tedbirler” konulu genelge gönderdi.
24 maddelik genelge şöyle:
1 Nikâhlar, bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün olduğunca açık havada yapılacak ve süre mümkün olduğu kadar kısa tutulacak.
2Nikâh merasimi yapılacak mekanlarda mesafe planı hazırlanacak. Bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilecek.
3Kurallar, mesafe, maske kullanımı ve temizlik uygulamalarına ilişkin bilgilendirme afişleri nikâh yapılacak mekanların girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asılacak.
4Misafirlerin girişlerde mutlaka ateş ölçümleri yapılacak, 38 dereceden yüksek olanların en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak.
5Mekân girişlerinde dezenfektan/el antiseptiği bulundurulacak ve misafirlerin ellerini dezenfektan/el antiseptiği ile temizlemelerinden sonra içeri girişleri sağlanacak.
6Nikâh yapılacak mekânlara maske takılarak girilecek, işletme sahiplerince mekânın girişinde yeterli miktarda maske bulundurulacak. Nikâh merasimi sürecinde de maske takılması (gelin, damat, nikâh memuru ve şahitler dâhil) sağlanacak.
7Nikâh Merasimi Yapılacak Mekânlar’da eğer yemek, kokteyl gibi ikramlar varsa masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası en az 60 cm olacak. Her masada yeterli sayıda en az yüzde 70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiği bulundurulacak.
Sabit sandalye/koltuk düzeni olan nikâh mekânlarında oturma düzeni bir sandalye/koltuk boş olacak şekilde misafir kabul edilebilecek.
8Gelin ve damadın bekleme odaları gibi alanlar için mümkünse doğal havalandırması olan (pencereli) odalar tercih edilecek.
9Nikâh merasiminde karşılama, uğurlama ve takı töreninde tokalaşma ya da temasa neden olan davranışlardan uzak durulacak ve mesafe korunacak.
10Takı merasimi, hediyelerin salonun uygun bir yerine konulacak sandık vb. bir toplama kutusuna konulması şeklinde yapılacak.
11Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak, fotoğraf çekimi ve pasta kesimi esnasında gelin ve damat hariç mesafe kuralına riayet edilecek.
12 Nikâh yapılan mekânlardaki ortak kullanım dezenfektan bulundurulacak.
13 Aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafirler için ortak kullanım mesafe şartı aranmayacak.
14Nikâh yapılacak mekânlarda temasa neden olabilecek dans/oyun vb. amaçla müzik yayını (canlı müzik dâhil) yapılmayacak.
15Nikâh mekânı bünyesinde bulunan mescitler Mayıs ayında valiliklere gönderilen genelge hükümlerine uygun olarak kullanıma açılabilecek.
16Genel tuvaletlerin giriş kapısı mümkünse otomatik kapı sistemi olarak düzenlenecek.
17Merkezi havalandırma sistemleri bulunan alanların havalandırması kapı ve pencereler açık bırakılarak doğal hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenecek.
18 İki nikâh merasimi arasında en az 15 dakikalık zaman bırakılacak.
19 Genel kullanım alanlarına atık kutuları konulacak.
20 Nikâh yapılacak kapalı mekânlarda bulunan çocuk oyun alanları kapalı olacak.
21Park hizmetinin verilmesi halinde araçta temas edilen her nokta (kapı kolu, direksiyon, vites vb.) temizlendikten sonra araç misafire teslim edilecek.
22Asansörlerin kullanımı sınırlandırılacak
23Valilik/Kaymakamlıklarca kurallarda güncelleme yapılabilecek.
24Nikâh Yapılacak Mekânlarda Görevli Personelle ilgili de sıkı tedbir alınacak.