Uluslararası Af Örgütü: "Polis Biber Gazını Kötüye Kullanıyor"

Uluslararası Af Örgütü: "Polis Biber Gazını Kötüye Kullanıyor"
Uluslararası Af Örgütü dünyanın dört bir yanında biber gazının polis tarafından kötüye kullanımını inceleyen web sitesini erişime açtı.Web sitesinde, küresel çapta, şeffaflıktan uzak ve gerektiği gibi denetlenmeyen...

Uluslararası Af Örgütü dünyanın dört bir yanında biber gazının polis tarafından kötüye kullanımını inceleyen web sitesini erişime açtı.

Web sitesinde, küresel çapta, şeffaflıktan uzak ve gerektiği gibi denetlenmeyen biber gazı ticaretinin, tüm dünyada polisin barışçıl protestoculara yönelik insan hakları ihlallerini körüklediği belirtildi.

"Polis güçleri biber gazını geniş çapta kötüye kullanıyor"

"Biber Gazı: Bir Araştırma" başlıklı interaktif, multimedya site, dünyanın dört bir yanında güvenlik güçlerinin biber gazını kötüye kullandığını ve çoğunlukla ağır yaralanmalara ve ölümlere sebebiyet verdiğini gösteren onlarca vakayı belgeliyor.

Web sitesinin, ABD’nin birçok kentinde polis güçlerinin protestocuları biber gazı bombardımanına tuttuğu, Hong Kong Polis Gücü’nün barışçıl protestolara karşı aylarca süren -ve son zamanlarda yeniden başlayan- yoğun biber gazı kullanımının birinci yıl dönümünde erişime açılıyor olması ayrıca anlam taşıyor.