Varlık Fonu sözleşmeleri ‘DEVLET SIRRI’ ÇIKTI

Varlık Fonu sözleşmeleri ‘DEVLET SIRRI’ ÇIKTI
Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) denetim raporları, gecikmeli olarak Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alındı. Yasal süreyi yaklaşık bir yıl aştıktan sonra TBMM’ye sunulan TVF Yönetimi Anonim Şirketi ile TVF’nin 2018 Yılı...

Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) denetim raporları, gecikmeli olarak Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alındı. Yasal süreyi yaklaşık bir yıl aştıktan sonra TBMM’ye sunulan TVF Yönetimi Anonim Şirketi ile TVF’nin 2018 Yılı Mali Tabloları ve Faaliyetleri ile ilgili Denetim Raporlarının sunumunu Genel Müdür Zafer Sönmez yaptı.
‘EMEKLEME DÖNEMİNDE’
Sönmez, dünyadaki varlık fonlarının değerinin 8 trilyon dolar civarında, 2018 konsolide denetimine göre TVF’nin sermaye toplamının ise yaklaşık 33 milyar dolar olduğunu bildirdi. Sönmez, TVF’nin daha çok Singapur ve Malezya’daki modele benzediğine işaret ederek, “3 yıllık Türkiye Varlık Fonu esasında daha emekleme dönemini yeni bitirmiş, büyümeye doğru adım atmakta olan bir fondur. Her kurum gibi doğum sancılarını yavaş yavaş aşıp, daha sağlam temellere oturtulmaya çalışılan bir yapıdadır.” diye konuştu.
Sönmez, muhalefet milletvekillerinin borçlanma eleştirileri ile ilgili, “Ben 15 yıl tarlada çalışmış bir köy çocuğuyum. Varlık Fonu’nda içilen suyun, çayın eğer hesabını biz veremiyorsak bir şekilde gece yatarken öncelikle kendi vicdanımıza sorarız” dedi. Sönmez ayrıca, “Varlık Fonu borçlanma fonu oldu, diyorlar ama ortada yeni bir borç yok” ifadelerini de kullandı.
Sönmez, fonun, ekonomide yapısal sorunlara çözüm getiren, yatırım stratejileri kurgulamak üzere harekete geçen bir yapı olduğunu kaydetti. Tasarrufun güçlendirilmesi için finansal sektörün mimarisinin değiştirilmesi gerektiğine işaret eden Zafer Sönmez, finansal sektörün bilançosunun yüzde 95’inin bankalardan oluştuğunu söyledi.
BOTAŞ ÖRNEĞİ
Denetim Raporları’na göre BOTAŞ, Eti Maden, PTT gibi kurumların satış sözleşmesi, yönetim kurulu kararlarını, alım sözleşmelerini paylaşmadığını anımsatan Sönmez, “Mesela BOTAŞ’ta ticari sır niteliğinde gaz alım sözleşmeleri var. Bunlar devlet sırrı niteliğindedir” dedi. Denetim raporları için kurumların bilgi paylaşımı yapmamasının ve denetçilerin şartlı görüş vermesinin kurumun “borç alma gücünü” etkilemediğini söyleyen Sönmez’e, muhalefet milletvekilleri tepki gösterdi.

KATMA DEĞER NE YAPTINIZ?

CHP’li Bülent Kuşoğlu, “Varlık Fonu’nun 2018 denetimi için süreyi çok aştık. Merkez Bankası’nın da altı ayda bir brifing vermesi gerekiyor. O süreyi de geçtik. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun da brifing vermesi gerekiyor. Bu şimdiye kadar hiç yapılmadı. Devlet çarkı dönmüyor, gizlilik sürüyor” dedi. Eski Merkez Bankası Başkanı, İyi PartiLİ Durmuş Yılmaz ise “Türk ekonomisine kattığınız katma değer nedir? Fayda maliyet analizini yaptınız mı? 50 yıl içinde tahrip edeceklerinizin bir kitabı var? Hiçbiri yok” sözleriyle tepki gösterdi.